Zašto je Jugoslavija pored ovog propala? Ovo su fabrike koje su drobile sve pred sobom, a sad su samo sećanje
U vreme Jugoslavije, Energoprojekt, Geneks i Indeks bili su simboli ekonomske moći i industrijske snage. Ove kompanije su se isticale na domaćem i međunarodnom tržištu, ali su s vremenom nestale ili izgubile svoj nekadašnji značaj.
Kako su nekadašnji giganti propali?
Energoprojekt: Od globalne dominacije do borbe za opstanak
Energoprojekt je bio jedan od vodećih građevinskih i inženjerskih giganata u Jugoslaviji. Osnovan 1951. godine, stekao je međunarodni ugled gradeći infrastrukturne projekte širom sveta – od Bliskog istoka i Afrike do Latinske Amerike. U zlatnim vremenima, zapošljavao je hiljade radnika i ostvarivao ogromne prihode.
Međutim, raspad Jugoslavije i prelazak na tržišnu ekonomiju doneli su izazove. Kompanija se suočila s finansijskim problemima, gubitkom tržišta i restrukturiranjem. Privatizacija je dodatno oslabila firmu, ali je za razliku od drugih kompanija uspela da opstane. Danas Energoprojekt i dalje posluje i predstavlja jednu od najvećih građevinskih kompanija u Srbiji. Prisutan je na više od deset lokacija na tri kontinenta – Evropi, Aziji i Africi, sa preko 800 zaposlenih, uključujući 200 inženjera različitih specijalnosti.
U decembru 2024. godine, konzorcijum predvođen kompanijom Napred Razvoj pokrenuo je ponudu za preuzimanje preostalih 44,49% akcija Energoprojekta koje još nisu bile u njihovom vlasništvu, nudeći 375 dinara po akciji, što ukupno iznosi preko 15 miliona evra. Nadzorni odbor i sindikat Energoprojekta podržali su ovu ponudu, ocenjujući da je u skladu sa zakonom i da doprinosi daljem razvoju kompanije.
Geneks: Od poslovne imperije do simbola propadanja
Generalexport, poznat kao Geneks, bio je jedno od najvećih jugoslovenskih preduzeća za međunarodnu trgovinu. Osnovan 1952. godine, Geneks je izvozio i uvozio robu širom sveta, a njegov zaštitni znak postao je legendarni Geneks kula u Beogradu.
Nakon raspada Jugoslavije, kompanija je izgubila ključna tržišta i poverenje međunarodnih partnera. Loše privatizacije, dugovi i neefikasno upravljanje ubrzali su njen kraj. Danas Geneks kula stoji kao napušteni simbol nekadašnjeg sjaja, dok sama kompanija više ne postoji.
Indeks: Diskografski gigant koji je nestao u tranziciji
Indeks je bio jedna od najuticajnijih jugoslovenskih izdavačkih kuća. Tokom zlatnih godina, izdavao je albume najvećih muzičkih zvezda poput Belog dugmeta, Zdravka Čolića i Lepe Brene. Bio je ključan igrač u jugoslovenskoj muzičkoj industriji, ali je sa raspadom države izgubio monopol i značaj.
Devedesetih godina, Indeks nije uspeo da se prilagodi novim tržišnim uslovima. Privatizacija je donela nesigurnost, a sa porastom piraterije i digitalne muzike, kompanija nije mogla da opstane. Danas Indeks više ne postoji, osim u sećanjima i istoriji muzičke industrije.
Energoprojekt, Geneks i Indeks su nekada bili ponos Jugoslavije, ali nisu svi preživeli turbulentne promene devedesetih i dvehiljaditih godina. Energoprojekt je jedini od njih koji je uspeo da se prilagodi i nastavi sa radom, dok su Geneks i Indeks nestali zbog neuspelih privatizacija, gubitka tržišta i promena u globalnoj ekonomiji. Njihov pad je priča o tranziciji i ekonomskoj realnosti koja je izbrisala nekadašnje gigante sa mape.
(Telegraf Biznis)