Spakovao kofere za Seul, a Balkan mu poručuje: "Koreja je užas za strance, evo zašto"

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Dok mnogi mladi Hrvati odlaze u Nemačku, Austriju, Švajcarsku ili Irsku, jedan 27-godišnji mladić odlučio je da svoj život započne u – Južnoj Koreji. Njegova objava na Redditu izazvala je lavinu komentara, a dok mu neki čestitaju na posvećenosti, drugi ga upozoravaju da ne zna u šta se upušta.

– Zovem se Kristijan, imam 27 godina i veliki sam zaljubljenik u korejsku kulturu. Crtam i čitam korejske stripove, gledam serije, slušam muziku i učim jezik. Hangul sam naučio pre dve godine na Institutu Sejong u Zagrebu, a sada govorim i seulsku i busansku dijalektalnu varijantu jezika. Nosim hanbok za posebne prilike i nadam se da ću se zaposliti kao dizajner u nekoj velikoj firmi poput Hybea – napisao je on.

Njegov plan je da se, čim dobije vizu, preseli u Seul i upiše fakultet, a do tada pokušava da vežba jezik sa što više ljudi u Hrvatskoj – što, kako kaže, nije lako jer ih je malo.

"Koreja nije ono što vidiš u serijama"

Iako su mnogi pohvalili njegov trud, većina komentara ga poziva na oprez.

– Svaka čast na posvećenosti, ali Koreja nije onakva kakvom je prikazuju na internetu. Mnogi Korejci ne govore engleski, strance često ne puštaju u klubove jer misle da im kradu devojke, opsednuti su estetikom i plastičnim operacijama. Momci hodaju našminkani, a hanbok niko ne nosi osim u posebnim prilikama – napisao je jedan korisnik.

Drugi se nadovezuju:

– Bio sam mesec dana u Seulu i Busanu. Hrana i infrastruktura su odlični, ali mentalitet im je čudan. Mnogi smatraju da su superiorni ostalim Azijatima. Neki klubovi ne primaju strance, a strankinje koje su u vezi s Korejcima često ne prihvataju njihove porodice.

Jedna korisnica podelila je i lično iskustvo prijateljice koja se zbog momka preselila u Koreju.

– Kaže da bi se odmah vratila da nije njega. U pola lokala je ne puštaju jer nije Korejka, njegova baka je ne podnosi jer je iz Irske, a osećaj neprihvatanja je stalan.

"Zanemari napaćene, idi za svojim snovima"

Ipak, ima i onih koji ga podržavaju bez rezerve.

– Svaka ti čast, samo napred! Korejska kultura je unikatna, a trud koji si uložio je za svako poštovanje – glasi jedan od komentara, dok drugi duhovito dodaje:

– Nekada se bežalo u Nemačku, sada u Japan i Koreju. Vremena se menjaju!

(Telegraf Biznis/Dnevno)