Gejts je "naterao" zaposlenog da 81 sat radi na projektu. Onda mu je rekao: Šta će ti odmor?
Takođe, jedan pogled na parking bio je dovoljan da milijarder shvati ko najviše radi u Majkrosoftu
Neo-liberalizam po svemu sudeći ne "trpi" neradnike, ljude bez ideja i elana, barem kada je reč o većini svetskih kompanija, posebno u privatnom vlasništvu.
Radno mesto se često "klima", ugovori su takvi da vas teraju da se iznova dokazujete, i često izlazite iz svoje zone komfora. Zaposleni su izloženi svakodnevnom pritisku, a sa brojnim izazovima se sureću i poslodavci.
I dok mnogi, u želji da budu uzorni radnici 21. veka, planiraju zdravu ishranu, piju mnogo tečnosti, vežbaju i meditiraju, kako bi bili u psiho-fizičkoj formi - ima neko ko to sve prati.
Budno oko šefa vas posmatra, ali nemaju svi iste metode da otkriju koji radnik najviše doprinosi firmi. Bil Gejts, osnivač Majkrosofta, jedan je od onih koji su bili "opsednuti produktivnošću".
Naime, milijarder je na poseban način "kontrolisao" svoje zaposlene, tako što je pamtio registarske tablice automobila ljudi iz firme.
- Onda bih gledao na parking, da vidim kada ko dolazi i odlazi - kaže Gejts.
Suosnivač ove tehnološke kompanije, Pol Alen, u intervjuu za "Vanity Fair" je rekao da je Majkrosoft bio veoma stresno okruženje, jer je Gejts terao druge da rade jednako snažno kao on.
Dodaje da je bio radoholik koji bi i vikendom gledao ko je sve u firmi. U istom intervjuu, Alen je ispričao anegdotu o bivšem zaposlenom u Majkrosoftu, koji je radio 81 sat u četiri dana, da bi završio projekat.
Pred kraj radne nedelje, Gejts je pitao Grinberga šta će raditi sledećeg dana, na šta mu je ovaj odgovorio da planira da uzme odmor. Milijarder ga je upitao: Zašto bi to želeo da uradiš?
Alen navodi da je delovalo kao da Gejstu nikada nije trebalo da "napuni baterije". Amerikanac je sam priznao sve ovo, i dodao da se opustio tek kada je kompanija dostigla "razumnu veličinu".
(Telegraf Biznis)