Zemlja koja je vrvela od turista, sada prodaje najskuplje hotele

Strani posetioci u Španiju godišnje "uliju" ogromne svote novca, ali je ova godina bila krajnje poražavajuća, usled restriktivnih mera

Foto: Unsplash

Španija je ove godine, zbog aktuelne krize, među najteže pogođenim zemljama sveta. Ako govorimo o Evropi, pored nje, velikim delom se oslanjaju na prihode iz turizma i Hrvatska, Italija, Kipar, Malta, Grčka.

Iako je u nekom momentu, možda, bilo izgleda da će se pandemija primiriti i završiti, to se nije desilo. Uskoro će deseti mesec kako korona "drma" ceo svet, mada je u Aziji počela da bukti još krajem 2019.

Turizam je, generalno, alarmantno ugrožen usled posledica krize, budući da su mesecima na snazi (delimične) blokade i ograničena putovanja. To se svakako odrazilo i na hotele u Španiji.

Naime, primećeno je da je broj hotela u toj zemlji, oglašenih za prodaju, u oktobru bio skoro 20 odsto veći nego u martu ove godine. Na početku pandemije niko nije ni slutio kako će se odvijati stvari.

Veći deo tih hotela nalazi se na poznatim španskim lokacijama, a ovaj trend je prethodnih meseci vladao i u Grčkoj. Ali, vratimo se sada na Španiju.

Na Balearskim ostrvima prodavalo se u oktobru 84 odsto više hotela nego u martu, a u Andaluziji 45 odosto više, prenose tamošnji mediji. Na kraju prethodnog meseca, za prodaju je ukupno oglašeno 557 hotela.

Broj stranih turista u Španiji je u septembru bio manji za 87 odsto, dok je hotelskih rezervacija u oktobru, u odnosu na isti period 2019, bilo čak 83 odsto manje. Špansku ekonomiju čeka težak period.

Video: Iran predstavio svoju prvu hotelsku kapsulu: Cena jedne kreće se i od 1.000 evra

(Telegraf Biznis)