Amerikanci očajni posle najave za naredne 2 godine: Niko neće moći da kupi nekretninu, kamate neće padati
Amerikanci koji planiraju da kupe kuću u narednim godinama suočiće se sa teškom situacijom. Prosečna kamatna stopa na standardni, 30-godišnji fiksni hipotekarni kredit iznosila je 6,84% ove nedelje, što predstavlja sedmi nedeljni porast u poslednjih osam nedelja. Očekuje se da će kamate na hipotekarne kredite ostati iznad 6% barem još dve godine, prema ekonomistima i nedavnim prognozama.
- Nova normalnost biće oko 6%. Nećemo se vraćati na kamatne stope od 3%, 4% ili 5% - rekao je Lorens Jun, glavni ekonomista Nacionalne asocijacije posrednika u nekretninama.
To znači da Amerikanci koji se nadaju da će postati vlasnici kuća neće imati značajno olakšanje od nižih troškova zaduživanja, što bi moglo onemogućiti neke ljude da ostvare ključni deo američkog sna.
Ekonomisti Wells Fargo predviđaju da će kamate na hipotekarne kredite iznositi u proseku 6,3% do kraja sledeće godine, prema ažuriranim prognozama objavljenim u četvrtak, i da će ostati na tom nivou tokom 2026.
Prodaja domova je na putu da zabeleži najgoru godinu od 1995. zbog rasta cena kuća i visokih kamata na hipotekarne kredite. Cene kuća nisu opale više od godinu dana, prema podacima NAR-a, a kratki period olakšanja u troškovima zaduživanja ove godine došao je prekasno da podstakne aktivnost kupovine kuća.
Mnoge ekonomske politike koje je predložio budući predsednik Donald Tramp, ako budu sprovedene, mogle bi ponovo pokrenuti inflaciju, smatraju ekonomisti. To bi moglo sprečiti Savezne rezerve da dodatno smanji kamate, nakon što su počeli da smanjuju kamate pre samo dva meseca, a moglo bi čak da podstakne povećanje kamatnih stopa od strane centralne banke.
Tramp je takođe obećao dodatne poreske olakšice i potrošnju sa deficita, što bi moglo dodati trilione dolara u nacionalni dug, prisiljavajući vladu da pozajmi više novca od vlasnika obveznica.
Nedavni porast kamata na hipotekarne kredite takođe je izazvan snažnim ekonomskim podacima, koji bi mogli sprečiti Fed da smanji kamate. Dakle, više takvih podataka moglo bi sprečiti smanjenje kamata sledeće godine i 2026.
Nakon što su kamate na hipotekarne kredite dostigle dvogodišnji minimum od 6,08% krajem septembra, snažni podaci o zapošljavanju i maloprodaji izazvali su porast prinosa na obveznice. Nedavni podaci o inflaciji prošle nedelje bili su izuzetno visoki, što je ponovo izazvalo rast prinosa.
Tržište američkih trezorskih obveznica u vrednosti od 28 triliona dolara možda je takođe već uračunalo potencijalne efekte Trampove pobede na američku ekonomiju.
- Tržište obveznica, koje je uvek izuzetno osetljivo na bilo koji nagoveštaj inflacije, pokazalo je svoju zabrinutost - rekao je Bernard Baumohl, glavni globalni ekonomista u The Economic Outlook Group, u analizi prošle nedelje.
- Istorija nas je više puta upozoravala na štetne efekte koje carine mogu imati na cene - dodao je.
Trampova ekonomska agenda zahteva uvođenje visokih carina i masovnu deportaciju. To bi moglo podstaknuti inflaciju, povećavajući cene potrošnje.
Billioner investitor Pol Tjudor Džouns prošlog meseca je rekao da bi rastući nacionalni dug pod Trampom mogao biti negativno prihvaćen od strane tržišta obveznica.
- Zaista ćemo brzo ostati bez novca, osim ako ne shvatimo ozbiljno kako da se nosimo sa našim problemima sa potrošnjom - rekao je za CNBC.
U septembru je Nik Das iz Evansvila, Indijana, rekao za CNN da mnogi njegovi prijatelji žele da kupe veće kuće.
- Sedili su po strani dok kamatne stope ne padnu - rekao je.
Das i njegova supruga dobili su izuzetno nisku kamatu na hipoteku tokom pandemije, 2,75% na 15 godina, ali znaju da njihova deca verovatno neće imati istu sreću.
Zdravlje tržišta rada je ključno, jer solidan rast plata i stabilna primanja olakšavaju nošenje sa visokim kamatama na hipotekarne kredite. Tržište rada u SAD-u je usporilo poslednjih meseci, ali nezaposlenost ostaje na istorijski niskim nivoima.
Ukupna ponuda nekretnina, ili broj kuća na tržištu, konstantno se poboljšavala ove godine, pri čemu efekat „zaključavanja“ polako popušta. Mnogi Amerikanci su se odlučili da ne prodaju svoju kuću jer žele da zadrže nisku kamatu na hipoteku koju su dobili pre nego što je Fed počeo da povećava kamate 2022. godine. Jun je rekao da su neki od njih bili prisiljeni da prodaju zbog životnih događaja poput razvoda, braka ili rođenja dece.
- Ne očekujem da će kamate na hipotekarne kredite biti značajno drugačije od 6% tokom većeg dela sledeće godine, ali mislim da se potrošači na to privikavaju. Ako ljudi počnu da prihvataju 6%, 7%, kao novu normalu, onda bi rast zaposlenosti, formiranje domaćinstava i veća ponuda, bili pokretači povećanja prodaje kuća - kaže Jun.
(Telegraf Biznis)