Nemačka ukinula važno socijalno davanje: Biće pogođene porodice sa decom, ali ne sve
Nemačka vlada pokrenula je najavljeno smanjenje roditeljske naknade, Elterngelda, za osobe s visokim primanjima.
Vlada je usvojila Zakon o finansiranju budžeta ministra finansija Khristijana Lindnera, koji je zatražio štednju od svih ministarstva, pa i ministarstva porodice, koje je zaduženo za ovu naknadu, piše Fenix Magazin.
U skladu sa tim, granica za ostvarivanje prava na roditeljsku naknadu smanjuje se na 150.000 evra godišnje, umesto dosadašnjih 300.000 evra.
Kako pišu nemački mediji, nova granica odnosi se na osobe koje zajednički ostvaruju pravo na roditeljski dodatak, kao i na samohrane roditelje.
Donesenoj odluci je prethodila kontroverzna rasprava. Lindner je tražio od ministarke za porodična pitanja Lise Paus štednju na roditeljskom dodatku. Paus je odlučila da ograniči dozvoljenu granicu prihoda, kako bi izbegla smanjenje roditeljskih naknada za domaćinstva sa nižim prihodima.
Roditeljska naknada, Elterngeld je finansijska nadoknada na koju roditelji u Nemačkoj imaju pravo ako nakon rođenja deteta ne odu na posao, nego ostanu kod kuće da brinu o detetu.
Do sada je ova naknada bila dostupna prilično velikom broju ljudi, ali zbog novih mera to bi se uskoro moglo promeniti.
Procene variraju o tome na koliko bi njih uticala niža granica prihoda, ali verovatno oko 60.000 porodica više neće imati pravo na državne naknade tokom roditeljskog bolovanja.
Prema podacima Nemačkog zavoda za statistiku, dobrih 1,8 miliona ljudi primalo je prošle godine roditeljsku naknadu, od čega najviše žena.
(Telegraf Biznis)
Video: Ambasadorka Konrad: "Nemačka je najveći investitor u Srbiji, a interesovanje ne prestaje da raste"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DrAgan
Битно је да се радходи за финансирање рата и окупационих НАТО снага не смањују!
Podelite komentar
FANTOM(68)
I opet oko 90% njih će takva prava ostvarivati. Malo je njih koji zajedno (roditelji) ostvaruju preko 12 000 € mesečno.
Podelite komentar
Šurda
To treba i kod nas a ne da svi mi radimo za neradnike jedino da primaju oni koji ne može da rade
Podelite komentar