Vreme čitanja: oko 1 min.
Tuzla polako ostaje bez soli? Najviše nade polažu u ovo rešenje
Vreme čitanja: oko 1 min.
"Ukoliko sada ne krenemo sa aktivnostima istraživanjima, bojim se da ćemo zakasniti", upozorava direktor Rudnika soli Tuzla
Još od doba Ilira bilo je poznato da se na području današnje Tuzle nalaze zalihe kamene soli. Ali, moderno doba i sve masovnija eksploatacija mogli bi dovesti do toga da se već za 30 godina kaže kako je "nekada tu bio rudnik soli". Osim ako se ne pronađu nova nalazišta.
U Rudniku soli Tuzla najviše nade polažu u nedovoljno istraženi lokalitet Rasovac, koji bi mogao da ubrizga preko potrebnu količinu nade, jer se procenjuje da će, ukoliko se ovim tempom nastavi eksploatacija kamene soli - rudnik iscrpeti za 20 do 25 godina. To su sumorne prognoze rezervi na jedinom aktivnom nalazištu - Tetimi.
"Ukoliko sada ne krenemo sa aktivnostima istraživanjima, bojim se da ćemo zakasniti, ugroziti hemijsku industriju, sve potencijalne kupce, ali i nas kao rudnik", upozorava Nermin Baluković, direktor Rudnika soli Tuzla, čije reči prenosi portal Depo.ba.
Potencijalno novo nalazište u okolini Tuzle je lokalitet Rasovac, na kojem su krajem 80-ih godina prošlog veka napravljene tri bušotine, na dubini do 1.200 metara, od kojih je jedna pokazala postojanje soli.
"So je verifikovana samo na Rasovcu i tu je jasna situacija, ne treba puno lutati nego samo investirati", poručuje Rijad Bašić, pomoćnik ministra za industriju energetiku i rudarstvo Tuzlanskog kantona.
Potrebno je investirati u tridesetak novih istraživačkih bušotina.
"Tek nakon određenih istražnih radnji koje su bazirane samo na istražnim bušotinama, kao najsigurnijim istražnim radovima, izvršiće se takozvano konturiranje ležišta - utvrdiće se njegova prostorna orijentacija - dužina, širina, debljina... Naravno, utvrdiće se i kvalitativna svojstva - objašnjava prof. dr. Elvir Babajić, šef Odseka za geologiju Rudarsko-geološko-građevinskog fakulteta u Tuzli.
Dalja istraživanja Rasovca bi mogla biti nastavljena sledeće godine ukoliko Rudnik soli pribavi potrebne dozvole od lokalnih vlasti, s obzirom na to da se potencijalno nalazište prostire tek nekoliko kilometara od gradskog jezgra.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.