Indijac otkrio koliko zarađuje na Balkanu i šta najviše zamera poslodavcima: "Mnogi to namerno zanemaruju"

   ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Na našim ulicama sve je više radnika iz azijskih zemalja, a u Varaždinu postoji mala indijska zajednica. Strani radnici dolaze iz indijske države Pandžab i žive u kući koja je poznata po iznajmljivanju. Među njima, najduže je u Hrvatskoj Sukhwant Singh, koji je u svojoj zemlji radio kao učitelj razredne nastave.

U Hrvatsku je stigao 2019. godine i nada se da će uspeti dovoljno da uštedi za novi dom, piše Varaždinski.hr.

Singh se zaposlio u Velikom Bukovcu, a kasnije je prešao u tekstilnu fabriku, gde ima platu od 750 evra. Od tog iznosa, mesečno šalje porodici 400 evra.

Pored skromnog života, najviše se žali na useljeničku politiku, odnosno strogo zakonodavstvo. Na primer, petnaest dana nakon otkaza, strani radnik mora da pronađe novi posao, inače gubi radnu dozvolu.

Zbog kratkoročnih viza, vlasnici ne žele da iznajmljuju stanove stranim radnicima na duže vreme.

Takođe, Singhova supruga nije dobila vizu da ga poseti. Singh procenjuje da od deset hrvatskih preduzeća, u proseku sedam namerno ignoriše zakonske odredbe i eksploatiše svoje zaposlene kroz neplaćeni prekovremeni rad i druga kršenja radnih prava.

(Telegraf Biznis)

Video: Srbija sutra dobija 30 novih kilometara autoputa od Koševa do Vrnjačke Banje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MILOSCIMESA

    4. novembar 2024 | 10:22

    Ne znam da li da se smejim ili plačem, kupovna moć u Srbiji je minimalna većina naroda jedva preživljava živi se u zajednicama po tri generacije , od nasleđa od njiva koje se prodaju od dijaspore.Po cenama smo o davno iznad Eu i to osnovnih namirnica , cenama rente, kredita prevoza a po platama ispod nivoa većine Afričkih zemalja. Po ovim uslovima u Srbiji minimalna plata mora biti najmanje 1.500,00 eur.Para ima ali je raspodela istih katastrofalna zato je i takva situacija. Razni upravni odbori imaju po članu 30.000,00 eur a zaposleni 650,00 eur.Na dnu smo evropske lestvice ali imamo kladionice pored osnovnih škola u kojima se vrše uplate u raznim kovertama i iznosima.Za 10tak godina u Srbiji će biti najviše siromašnih porodica ili na ivici egzistencije zbog niskih prosečno realnih primanja.Penzija neće biti dovoljna ni za hleb i mleko.Što će se samo iskoristiti za promenu vlasti pod parolom da narednih 100 nak godina moramo da radimo kako bi nam bilo bolje.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>