Naši influenseri mogu 10 godina u zatvor ako nisu prijavili zaradu: Proveravali smo kolike su kazne
Poreska uprava najavila je da će krenuti oštrije sa naplatom poreza u vezi sa doznakama iz inostranstva, koja prvenstveno pogađaju predstavnike IT sektora, ali i druga lica koja imaju status tzv. frilensera.
Poreznici su utvrdili da fizička lica, koja zarađuju pružanjem usluga putem interneta, kao što su prevodioci, IT stručnjaci, ali i jutjuberi i influenseri, ne plaćaju porez i druge doprinose. Uprava je zato pozvala sve njih da svoje obaveze izmire, da u suprotnom ne bi dočekali sankcije. Taj poziv uznemirio je frilens zajednicu iz koje poručuju da nije problem plaćanje nameta, ali da žele nešto zauzvrat.
Pisali smo već o 10 najvažnijih činjenica kojih bi trebalo da budemo svesni, a proveravali smo i kod same Poreske uprave detalje.
Prvo, trebalo bi da znate da ukoliko fizičko lice, nakon javnog poziva da izvrši prijavljivanje poreske obaveze to ne učini, Poreska uprava će u postupku kontrole uz učešće ovih lica u postupku, utvrditi poresku obavezu. U zavisnosti od visine utvrđene poreske obaveze, biće podneta prekršajna ili krivična prijava.
Кolike su kazne?
- Poreska uprava je u skladu sa najboljom svetskom praksom uputila poziv poreskim obveznicima da samoinicijativno podnesu poreske prijave. Međutim, ukoliko i pored upućenog poziva, ova lica ne podnesu poreske prijave i ne izmire svoje obaveze, propisane su prekršajne kazne po Zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji, kao i krivično delo Poreske utaje shodno Кrivičnom zakoniku - rekli su za Telegraf Biznis iz Poreske uprave.
Tako, fizičko lice koje ostvaruje prihode iz inostranstva, a za ostvarene prihode ne podnese Poreskoj upravi poresku prijavu, u skladu sa Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 150.000 dinara, a ukoliko fizičko lice ne izvrši uplatu poreza utvrđenog u poreskoj prijavi, odnosno rešenjem Poreske uprave kazniće se i novčanom kaznom u iznosu od 50% utvrđenog poreza, a ne manje od 5.000 dinara.
Kako objašnjavaju dalje za naš portal, krivičnim zakonikom propisano je krivično delo poreske utaje za lice koje u nameri da potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, doprinosa ili drugih propisanih dažbina, daje lažne podatke o stečenim prihodima, ne prijavi stečeni prihod, ili u istoj nameri na drugi način prikriva podatke koji se odnose na utvrđivanje navedenih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi milion dinara, kazniće se zatvorom od jedne do pet godina i novčanom kaznom.
Ukoliko iznos ove obaveze prelazi pet miliona dinara, učinilac će se kazniti zatvorom od dve do osam godina i novčanom kaznom. Кad iznos obaveze prelazi petnaest miliona dinara, učinilac će se kazniti zatvorom od tri do deset godina i novčanom kaznom.
Kad nastupa zastarelost?
Na pitanje za koliko unazad se terete fizička lica koja su imala prihode iz inostranstva, a nisu plaćali porez, iz Uprave nam kažu da Poreska može vršiti utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja sve dok ne nastupi zastarelost za utvrđivanje.
Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji propisano je pravo Poreske uprave na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za 5 godina od dana kada je zastarelost počela da teče.
Zastarelost prava na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez, odnosno sporedno poresko davanje.
Zastarelost se prekida svakom radnjom Poreske uprave preduzetom protiv poreskog dužnika u cilju utvrđivanja poreske obaveze.
Posle prekida, zastarelost počinje teći iznova, a vreme koje je proteklo pre prekida ne računa se u rok za zastarelost.
Pravo na utvrđivanje uvek zastareva u roku od 10 godina od isteka godine u kojoj je porez trebalo utvrditi, ukoliko ovim zakonom nije drukčije propisano.
Video: Sve što niste znali o platnim karticama
(v.bjelic@telegraf.rs)
Video: Skupština počela rad minutom ćutanja za stradale u NS i Dragana Markovića Palmu
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bojan
Zanimljivo... Radim za inostranu kompaniju, unosim pare u drzavu i trosim pare ovde, time povecavam opticaj novca u nasoj zemlji, jos treba i da platim za to :D Nigde se ne reklamiram, ne trosim ulice voznjom kolima i gradski prevoz ne koristim jer radim kao project menadzer od kuce. Idem lepo na tajland da zivim, jeftinije mi je, samo ne znam da li i onda placam porez drzavi Srbiji jer sam Srbin :D
Podelite komentar
Garfild
Neka me tuže pa će da dobiju kontra tužbu, a toliko dokaza svi imamo. Zašto rijaliti učesnici ne plaćaju porez, zašto Miki Đuričić I Kristijan Golubović nisu u zatvoru zbog nasilja na nacionalnoj televiziji, zašto su za ubistvo automobilom su toliko male kazne? Kad na sve to odgovore.. e onda mogu da nas oporezuju!
Podelite komentar
Tina
Pa ni za ubistvo nisu tolike kazne. I sad u vreme pandemije kad su svi u teskoj situaciji oni prete. Drzava je postala nezajazljiva azdaja samo da bi zadovoljila svoje bolesne apetite. Retroaktivno pet godina unazad, da od ljudi traze pola zaradjenog?! Pa gde to ima? S jedne strane hoce da nas vakcinisu s druge strane da nas hapse, otimaju osnovna sredstva za zivot. Ko izglasa ovu vlast, nije normalan.
Podelite komentar