AI alat izučava vaše tvitove i predlaže čime da se bavite: Teniseri i programeri su dva sveta
Akademik Pol MekKarti je prvi počeo da pravi mapu odlika ličnosti uspešnih programera i tenisera, na osnovu njihovih šerova, odnosno tvitova na popularnoj društvenoj mreži Tviter.
- Umalo nisam pao sa stolice kada sam video rezultate - rekao je ovaj australijski profesor i naučnik. On je, naime, koristio kompjutersku alatku "AI tool" da pristupi jeziku Tviter naloga, a na osnovu pet odlika ličnosti. - Mislio sam da sam uradio nešto pogrešno, jer nisam mogao da verujem da svi ovi ljudi imaju tako slične osobine - kaže on.
MekKartijevo istraživanje je pokazalo da 200 najboljih svetskih tenisera, preko Tvitera, ističe vrlo slične odlike ličnosti. - Oni su svi izraženo ljubazni, ekstrovertni i uporni - kaže on, i dodaje da su programeri sušta suprotnost teniserima.
Korišćenje ovog alata nije novina, ali je profesor iz Melburna otišao korak dalje i zapitao se da li se "AI tool" može koristiti da se ispita koji tipovi ličnosti, na osnovu svojih "digitalnih otisaka", odgovaraju određenoj profesiji. MekKarti ističe da je proučavanje Tvitera po mnogo čemu drugačije od klasičnih istraživanja u kojima učestvuje od 50 do nekoliko stotina ljudi.
Studija je objavljena prošlog meseca, a obuhvatala je 128 hiljada Tviter naloga. Alat za mapiranje ličnosti, koji zahteva oko 100 zapisa o sebi ili misli o životu, može takođe da obrađuje sadržaje iz mejlova ili foruma. Ipak, istraživači su se fokusirali na Tviter. Profili su "mereni" u kontekstu 5 glavnih odlika, kao što su: ljubaznost, ekstrovertnost, savesnost, neurotičnost i otvorenost prema novim idejama.
Nije teško pretpostaviti da ih sve odlikuje savesnost, budući da teniski život podrazumeva naporan rad, odricanje i posvećenost. Ipak, najveću savesnost, kako kaže MekKarti, pokazali su advokati i političari, dok su bankari na najvišem nivou indeksa neurotičnosti.
Naučnici su zaključili da sa 70 odsto garancije mogu da predvide čime će se neko baviti, na osnovu tvitova.
Ovo bi moglo pomoći mladim ljudima da izaberu pravo zanimanje za sebe, umesto da se vode time šta njihovi roditelji žele ili šta bi "trebalo" da studiraju. MekKarti je čak u pregovorima sa vladom Australije da se ovaj alat za mapiranje uvede u škole ili na koledže.
Alat bi radio po sledećem principu: učenici i studenti bi popunjavali onlajn upitnik ili bi dozvolili da se pristupi njihovom Tviter, odnosno Fejsbuk nalogu, a onda bi analitika uradila svoje i predložila im njihove "idealne karijere". Ipak, neki kažu da ovo ne mora biti 100 odsto pouzdano iz nekoliko razloga: ljudi, najpre, mnoge stvari na društvene mreže postavljaju bez namere ili nekog izraženog mišljenja, dok sa druge strane, nisu svi uživo onakvi kakvima se predstavljaju na društvenim mrežama.
Video: !!NE DIRATI!!!! VAŽNO JE ZNATI: Evo kako da zaštitite vaše podatke na Fejsbuku
(Telegraf Biznis/BBC)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.