Najtraženije struke u 2021: Koju školu upisati za što bolju platu kasnije?

Mali maturanti se nalaze pred velikim izazovom: koju školu odabrati i da li ona, kasnije, određuje njihov profesionalni put? Onaj ko upiše gimnaziju, ima još četiri godine da "razmisli" čime želi da se bavi, mada ni za one koji se odluče za srednju stručnu školu - krajnji put nije definisan.
Ipak, đaci uglavnom nastave putem kojim su krenuli. Recimo, posle srednje medicinske upišu Višu medicinsku školu ili Medicinski fakultet, kao što je slučaj i sa sportskom gimnazijom itd. Takvih je, ipak, svakako manje. Većina bira gimnaziju, jer je zaista teško sa 14 ili 15 godina znati čime tačno želimo da se bavimo.
S druge strane, korona nam je donela izvesne promene, a jedna od njih je rastuća prekvalifikacija. Zanimanja se smenjuju "brzinom svetlosti", nastaju neka nova, u određenom momentu javlja se potražnja za onim profesijama koje su do pre nekoliko godina, možda, bile u zapećku, i tome slično.
Oba aspekta imaju svoje prednosti: gimnazije, s jedne strane, nude opšte i široko obrazovanje, dok nakon završetka srednje stručne škole - možete odmah da tražite posao u struci. Prošle godine smo vam i predočili analizu fakulteta koji se najviše traže u Srbiji.
Tada su u fokusu bile studije za pilote, rudare, farmaceute, naftaše, bankare, IKT. Kada je reč o Beogradu, tradicionalno se najviše traže Prva, Treća, Peta, Deveta gimnazija, mada i Deseta, Dvanaesta, pa i Četrnaesta gimnazija. Lokacija takođe u svemu igra važnu ulogu: maturanti najčešće biraju centar ili Novi Beograd.
Takođe je tražena i Elektrotehnička škola "Nikola Tesla", posle koje se mnogi odluče za ETF. Elektrotehničari, mašinci, inženjeri su po difoltu na glasu, uvek cenjeni i dobro plaćeni. Osim toga, Mašinski fakultet i FON se masovno traže svake godine, te vlada ozbiljna "borba" za upis na budžet.
Medicinska škola "Beograd" je takođe na ceni, kao i Medicinski fakultet, a potreba za lekarima i medicinskim radnicima kod nas - jača iz godine u godinu. Na ovaj trend moglo bi da utiče i globalno najavljeno veće ulaganje u zdravstvo, koje je posebno postalo neophodnost tokom pandemijske 2020. godine.

I u Novom Sadu takođe vlada veliko interesovanje za gimnazije, ali i za stručne škole poput medicinske, ekonomske i elektrotehničke. Nišlije, s druge strane, više žele srednje medicinsko obrazovanje nego opšte - kakvo dobijaju u gimnazijama, mada su i one tražene.
Recimo, i Pravno-poslovna škola je dosta popularna u gradu na jugu, te treba istaći da su Pravni i Ekonomski fakultet takođe tradicionalno veoma traženi. Kasnije nude širok dijapazon poslovnih prilika: od prava i advokature do finansija i menadžmenta. U skladu sa velikom potražnjom su i jače zarade.
U našoj zemlji godinama unazad jača i IKT oblast, pri čemu su sve popularnije srednje IT i više škole, kao i već pomenuti FON. Programeri su, možda, najviše plaćeno zanimanje u našoj zemlji, a oni koji se probiju - na mesečnom nivou zarade i oko 7.000 evra.
Sve u svemu, tehnologija i digitalizacija su ušle u sve "pore društva", te raste i potreba za data naučnicima i analitičarima, odnosno stručnjacima koji se bave podacima.
Video: Deset atipičnih zanimanja za žene: Od kamiondžijke do detektivke
(Telegraf Biznis)
Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Snezana
Zanat zlata vredi
Podelite komentar
Prevodilac
Još u petom razredu odlučio sam šta ću upisati. Filološka gimnazija 👌👍
Podelite komentar
Mib
Medicina?!... Niko nije lud da bude doktor i da jedva sastavlja kraj sa krajem...
Podelite komentar