Položaj, tražnja, veće plate radnika: Zašto "divljaju" cene stanova u najosunčanijem gradu Balkana?
Cifre su previsoke za lokalne kupce, ali ne i za one iz okruženja
Na krajnjem jugu Republike Srpske, odnosno na tromeđi BiH, Hrvatske i Crne Gore, leži grad koji decenijama unazad mami turiste - zbog svoje lepote, gastronomije i bogate kulture.
Pogađate, reč je o Trebinju. Samo 27 km deli ga od Dubrovnika, hrvatskog grada koji posećuju mahom imućni turisti i koji je vremenom izgradio posebnu reputaciju, uzimajući u obzir sve ostale primorske lokacije.
Blizina Dubrovniku svakako da utiče i na renome samog Trebinja, mada taj grad ima i sopstvene kvalitete - dovoljne da bude posećen i naseljen. Naime, za 2021. najavljena je izgradnja desetak stambenih objekata, sa najmanje po 50 stanova. Potražnja jača, a rastu i cene.
Ipak, one još uvek ne mogu da pariraju "paprenom Dubrovniku", a dva mesta su dovoljno blizu - da neki, možda i strani posetioci, požele da baš u Trebinju kupe apartman ili kuću. S druge strane, mnogima pogoduje mediteranska klima; sa 260 sunčanih dana u godini, Trebinje spada među najosunčanije gradove Balkana.
U odnosu na kriznu 2020. kada je, doduše, takođe cvetala novogradnja i kupovina nekretnina, 2021. je čak premašila očekivanja, sa rastom cena stambenih kvadrata za 10 do 20 odsto.
Drugim rečima, kvadrat u novogradnji u Trebinju nadomak je cifre od 3.000 konvertibilnih maraka, ili 1.500 evra. Lokalci kažu da je ovaj iznos basnoslovan, ali strancima, pa i kupcima iz Srbije i ostalih delova BiH - aktuelna cena ne zvuči tako papreno.
Šta sve utiče na cenu?
Gornja granica za cenu po kvadratu u novogradnji je 2.800 KM ili oko 1.400 evra, ali ima izuzetaka - recimo, obično je kvadrat objekta u izgradnji nešto niže vrednosti u odnosu na već podignut objekat, a u Trebinju je situacija malo drugačija. Moguće je da kvadrat bude malo skuplji, u zgradi koja tek treba da se pravi.
To dovoljno govori o pojačanoj potražnji, ali i o planovima vezanim za stambene objekte i komplekse, koji očigledno kupcima ulivaju sigurnost da će dobiti svoje "parče" u osunčanom Trebinju, a to dolazi sa cenom. Konkretno u Trebinju, u toku je izgradnja ili je pri kraju izrade oko 400 stanova, pri čemu se stanovi često kupuju unapred.
Nekoliko je razloga koji utiču na rast cena kvadrata u hercegovačkom gradu, dakle, nije sporna samo potražnja. Tu su i položaj Trebinja, građevinski materijal koji poskupljuje širom sveta, zatim početna plaćanja i više plate radnika. S druge strane, na renome grada svakako će uticati i budući aerodrom.
Investitori kažu da je rano za procene o tome koliko će sve navedeno uticati na rast cena ubuduće, ali je poenta da se vremenom izmenila i sama struktura stanovništva. Cene su previsoke za lokalne kupce, ali ne i za one iz okruženja i inostranstva - te je upravo u tome suština napretka na trebinjskom tržištu nekretnina.
Video: Šta je najveći problem investitorima od placa do dozvole?
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cela
Cene divljaju iz nekoliko razloga-prvi i osnovni je pranje domaćih para preko građevinarstva,drugo su stranci koji preko našeg građevinarstva peru svoje pare,treće je velika potražnja stranih rezidenata koji će okupirati Srbiju...A vi nekom drugom pričajte bajke o većoj plati radnika i privrednom preporodu i razvoju...
Podelite komentar
Eksokustodijan
Како беше.… " Требиње, Требиње, кад ме видиш ј..и ме!?!?!
Podelite komentar
lena
Jeste lep gradic! Ali ne ogleda se zivot samo u lepoti grada... tesko mozete doci do posla... nema adekvatne bolnice ni strucnog kadra za lecenje... fabrike ne rade.A to je uslov da biste mirno i sigurno ziveli.
Podelite komentar