• 2

Evropa upozorava na krah: Tržište nekretnina bi moglo da oslabi uskoro?

Da li rast cena nekretnina može da ugrozi hrvatsku privredu

  • 2
moderne tehnologije nekretnine Foto: Shutterstock

Evropski odbor za sistemski rizik (ESRB) izdao je pre dva dana upozorenja i preporuke za nekoliko zemalja članica.

Apeluju na to da bi rast cena nekretnina mogao ugroziti privrede i dovesti do kraha tržišta nekretnina, te pozivaju na preduzimanje hitnih mera.

Upozorenja su upućena Hrvatskoj, Mađarskoj, Lihtenštajnu i Slovačkoj, a od vlade Hrvatske traže da "ne podstiče zaduživanje građana kroz subvencionisane kredite".

Osim toga, preporuke su poslate i Nemačkoj i Austriji nakon što nisu ispunile zahteve ESRB-a iz 2016. i 2019. godine.

"Rizici finansijske stabilnosti, vezani uz stambene nekretnine, nastavili su da rastu u kontekstu makroekonomskih rizika povezanih s pandemijom i kontinuirane snažne dinamike tržišta nekretnina, stambenih kredita i zaduženosti domaćinstava. Ključne ranjivosti istaknute u proceni ESRB-a su srednjoročne prirode i odnose se na brzi rast cena nekretnina i moguću precenjenost stambenih nekretnina, nivo i dinamiku zaduženosti stanovništva, rast stambenih kredita, te na znakove popuštanja standarda kreditiranja", navodi se u upozorenju, a prenosi Index.hr.

U posebnom apelu za Hrvatsku napominje se da se "nakon dužeg perioda ispravki i prigušenog rasta, realni rast cena nekretnina ubrzao na 8% na godišnjem nivou, početkom 2019.".

Iako se samo otprilike polovina stambenih transakcija finansira putem kredita, navodi ESRB, realni rast hipotekarnih kredita ubrzan je u drugoj polovini 2019, a posebno tokom 2020. U proseku je iznosio približno 7,5%, između januara i avgusta 2021. Iz EU pozivaju na donošenje mera koje bi sprečile "povećanje zaduženosti domaćinstva, odnosno državnih subvencija za stambene kredite".

ESRB na kraju navodi da u Hrvatskoj postoji "potencijal za ozbiljne negativne posledice po privredu".

"ESRB smatra da su ključni problemi brzi rast kredita stanovništva i precenjenost cena nekretnina, s obzirom na nepostojanje eksplicitnih mera koje bi mogle ublažiti rizike povezane sa stambenim nekretninama i sektorom nekretnina".

Da li će se ovaj trend "preliti" i na srpsko tržište nekretnina, ostaje da vidimo.

Video: Stan u Beogradu ili na Zlatiboru: Šta je isplativije i unosnije?

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zlatoperko

    15. februar 2022 | 10:09

    Godinama slusam o padu nekretnina a one sve skuplje,ostareh Tako cekajuci nize cene a nekretnina ne kupih.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>