Recept za rad s mladim ljudima: Nemojte da im šefujete, slušajte ih
Generacija milenijalaca ima i svoju teoriju o postulatima poslovanja. I, očigledno prilagođava je sebi.
Kako se ovih dana debatuje na Svetskom ekonomskom forumu u Kini, zaključak je, i to onih koji upravo rade sa milenijalcima, da slušanje bolje "radi" od šefovanja.
Kako se nova generacija penje kroz redove kompanija i vlada, generalni direktor Adeka i ministar obrazovanja UAE utvrdilii su da učenje od lidera i nadahnuće koje im se pruža zapravo daje bolje rezultate nego da im se govori šta da rade.
Takvo "skromno" vođstvo se isplati, jer pruža obostranu korist: - Moj nabolji trenutak kao lidera je onda kada mogu nečmu da naučim svoju decu - rekao je dorektor Adeka, Alain Dehaze, otac četvero dece.
Milenijalci, prva generaija koja je navjiše odrastala uz internet i telefon, tokom godina stvarala je dosta negativnih komentara. Zvali su je "ja, ja generacija", zbog selfija, reklamiranja putem internte, a sada, oni se više doživljavaju kao nelojalna grupa zaposlenih, jer menjaju i pet puta posao pre nego što napune 30 godina.
- To je jedan od izazova ovog sveta koji ide napred - rekao je Alain Dehaze.
- Mlada generacija ne želi da pripada kompaniji. Žele da u svemu vide svrhu. A ako više nisu zainteresovani, odlaze -
To ne znači da je rad s mladom generacijom teret, rekao je Dehaze. Naprotiv.
- Mladi koje smo mi zapošljavali kroz programe na određeno razmišljaju o tome "da vidimo šta možemo da promenimo i kako" - rekao je, i dodao da je to vrlo osvežavajuće.
Prema njegovim rečima, izazov će biti za lidere kao što je on da zadrže zainteresovane mlade ljude kako bi ostali i učili i postali otporni.
- Ako je teško ubediti milenijalce da ostanu u korporativnom okruženju, još je teže zadržati ih u vladi - rekao je Al Falsi, ministar obrazovanja. Pre nego što je i sam postao ministar, vodio je preduzeće za obnovljivu energiju. Zatim, dodaje on, postizanje kvartalnih ciljeva rasta ili godišnjih ciljeva oko profitabilnosti držali su sve fokusirane, uključujući i mlađe zaposlene. Ali, radeći u vladi, teže je naći takve merljive ciljeve.
- Rad u vladi nije najatraktvnija opcija - kaže Al Falasi. Jedina održiva opcija je da se udvostruči osećaj svrhe kada se radi sa milenijalcima.
- Nemate izbora nego da ih inspirišete - rekao je. - Morate im dati dovoljno prostora da rade ono što žele -
Ali Al Falasi je takođe naglasio da je važno ostati poslušan - naročito kao lider- i nastaviti učenje.
U novoj eri liderstva, "nikad ne diplomiraš", rekao je. - Sticanje diplome je samo deo puta -
Na kraju, lideri moraju da postave primer koji će slediti sledeća generacija. Dehaze to i čini tako što ilustruje ravnotežu između posla i života.
- Želim da spavam sedam sati noću - rekao je.
- I preporučujem svima u mojoj kompaniji da to i urade. Nemojte očekivati da čitam prezentaciju za sledeće jutro ako je pošaljete u 11 sati noću -
Ipak, postoji jedna stvar koja ga noću čini budnim: kako privući i zadržati pravi talenat.
VIDEO: Radna nedelja od 4 dana - prednosti i mane
(Telegraf Biznis)
Video: Otvoren prvi Inovacioni forum Srbija - Švajcarska
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
sanja
Bravo, ja kao roditelj na isti način razmišljam.saslusati mladje je obostrano korisno
Podelite komentar