Da li su Srbi spremni za veliki otkaz i kako smo došli do toga da vodoinstalater dobija 2.000 € i stan u BG?
"Fokus benefita koji danas nude poslodavci se prebacio na ono što je vama kao čoveku stvarno primarnije nego to da li ćete imati stoni fudbal", kaže Miloš Turinski
U novoj epizodi podcasta "Kako si na poslu" razgovaramo o temi koja je postala jedna od važnijih u svetu - Velika ostavka. Govorimo o tome da su radnici konačno stavili svoje zdravlje među prioritete, a ne platu.
Ovo je mesto gde razgovaramo o tome kako da budemo srećni i zdravi na poslu bez obzira na to gde i šta radimo. Cilj nam je da više govorimo o tome koliko je važno da budemo dobro dok radimo svoj posao i da damo konkretne i korisne predloge kako da održimo fizičko i psihičko zdravlje na poslu.
Naš današnji gost je Miloš Turinski iz Infostud grupe koja na jednom mestu okuplja i radnike i poslodavce, i najveća je riznica podatka kada je reč o poslovnom svetu.
Miloš je često naš sagovornik na mnoge teme koje su u vezi sa našim radnim mestima, a kao jedna od novih pojavila se upravo ova koja se tiče samovoljnih otkaza.
U novoj epizodi razgovaramo o tome šta znači pojam Velike ostavke, i da li se taj trend oseća i u Srbiji.
Naš sagovornik nam objašnjava kako je došlo to toga da danas radnici konačno počinju da se pitaju "gde, kako i zašto radim", odnosno da preuzimanju kontrolu nad svojim poslom i ličnim životom.
Dalje, pričamo o tome da li to stvara probleme za poslodavce, i koje. Znamo da ono što se sada dešava jeste da otkaze ne daju samo visokoplaćeni i visokokvalifikovani radnici, sa specifičnim znanjima.
Govorimo o tome da li je ovo revolucija novog doba, i zapravo da li će fleksibilno radno vreme postati norma a ne izuzetak. Velika ostavka je inspirisala druge termine za opisivanje radne revolucije kojoj smo svedoci, uključujući „Veliku reimaginaciju“, „Veliko resetovanje“ i „Veliku realizaciju“.
Ovi narativi objašnjavaju kako preispitujemo ulogu posla u našim životima.
Iz svog iskustva, odnosno prema podacima sa kojima raspolaže, Turinski govori koliko su poslodavci u Srbiji spremni da idu i nude "nove" uslove.
Jedna od posledica Velike ostavke je manjak radnika, a posledica tog manjka je podizanje vrednosti plata, zarad privlačenja kadra. Ipak, ceh na kraju opet plaćaju građani, jer troškovi svega rastu. Komentarišemo i taj začarani kurg.
Čućete i 5 saveta - kako u Srbiji radnici da traže i šta da biraju na oglasima za posao ako žele bolje uslove, ali i koja su najtraženija zanimanja kao i to gde su naši randici kojih nema.
Budite nam dobro!
Celu epizodu pogledajte na početku teksta.
Pratite "Kako si na poslu" podcast i na Youtube, Spotifaj, Epl i Gugl platformama:
RSS i Google: Kako si na poslu
(Telegraf Biznis)