9.000 ljudi vas je varalo: Nudili na prevaru lekove, duvan i dijetetske suplemente preko interneta

Kako do sigurne kupovine na internetu?

Foto: Shutterstock

Broj potrošača koji se javljaju potrošačkim organizacijama, a u vezi sa kupovinom putem društvenih mreža od neregistrovanih prodavaca, malo je u padu. Nažalost, u ovakvoj situaciji, odredbe Zakona o zaštiti potrošača nisu primenjive (ne važe) i potrošačke organizacije nisu u mogućnosti da postupaju, niti da pruže adekvatne pravne savete, izuzev da potrošače upute na samostalni sudski postupak.

U poslednje vreme, a kako otkriva sagovornica Telegraf Biznisa Dragana Vujko, koja je predsedavajuća AmCham odbora za sivu ekonomiju, "uhvaćeno" je skoro 10.000 nelegalnih trgovaca. 

Rast legalne e-trgovine prati i ekspanzija ilegalne trgovine koja se sada prebacuje na internet, gde se danas može naći na hiljade oglasa za prodaju robe široke potrošnje, uređaja, pa i rezanog duvana, cigareta i drugih duvanskih proizvoda, do čak onih proizvoda čija je prodaja i promet u bilo kom obliku zabranjen.

Suzbijanje nelegalne trgovine na internetu u redovnoj je nadležnosti svih inspekcija, pa je tako tržišna inspekcija upotrebom naprednih softverskih alata za skeniranje internet prostora u prvoj polovini ove godine locirala oko 9.000 osoba koje nude lekove, duvan, dijetetske suplemente i robu kojom se povređuje i pravo intelektualne svojine, kaže naša sagovornica.

U cilju sigurnog korišćenja kartica i svih njihovih pogodnosti potrebno je edukovati se i informisati se o najčešćim vrstama prevara putem kojih kriminalci nastoje da prikupe i zloupotrebe podatke.

Kako do sigurne kupovine na internetu?

1. Ne nasedajte na nerealne ponude

2. Nemojte da se upecate

3. Obnova korisničkih podataka

4. Ne šaljite svoje podatke

5. Redovno proverite troškove

Redovno proveravajte svoje troškove i koristite ostale mogućnosti upravljanja potrošnjom putem usluga i aplikacija izdavaoca Vaše kartice i, ako uočite bilo kakav sumnjivi ili nepoznati trošak, to odmah prijavite.

Kako je ranije za naš portal rekao pravni savetnik iz NOPS, Marko Dragić, trgovac koji svoju prodaju vrši putem interneta, u obavezi je da na vidnom i dostupnom mestu naznači: Poslovno ime, adresu sedišta, kontakt podatke, matični broj (MB), poreski identifikacioni broj (PIB), detaljne podatke o ceni proizvoda, koji uključuju i troškove dostave i ostale manipulativne troškove.

Video: 10 šoping zamki u koje upadamo: Didroov efekat tokom Crnog petka može finansijski da vas unakazi

(Telegraf Biznis)