Ove poslove nećete pronaći u oglasima: Donose veliku zaradu, ali do njih postoji "poseban" put
Iako je Hrvatska decenijama poznata kao turistička zvezda Mediterana, sve više bledi uverenje da se "živi samo od tri letnja meseca". Turizam više nije ograničen samo na sunce, more i sezonsku gužvu - u poslednjih nekoliko godina sve je veći interes za unutrašnjost zemlje, planinske odmore, termalne banje, seoska domaćinstva i prirodne parkove poput Plitvica i Velebita, koji i zimi privlače hiljade turista.
Trend turizma tokom cele godine sve je izraženiji, a mnoge hrvatske regije ulažu u infrastrukturu i dodatne sadržaje kako bi privukle goste i van letnje sezone - od Adventa u Zagrebu, biciklističkih staza u Istri, pa do wellness vikenda u Zagorju.
Međutim, uprkos očiglednom rastu turističke ponude, postavlja se pitanje - ko zapravo zarađuje od tog razvoja? Upravo na to je ukazao jedan korisnik Reddita koji je, nezadovoljan svojim iskustvom, pokrenuo diskusiju:
- Gde su ti dobro plaćeni poslovi u hrvatskom turizmu? Vidim samo strance kako rade, plate su bedne.
U objavi, korisnik navodi:
- Stalno pratim Student servis i MojPosao i ne mogu da pronađem nijedan dobro plaćen posao u turizmu. Satnica najviše 9 evra, i to u retkim slučajevima. Čujem ljude kako govore da su se konobari ranije vraćali sa sezone sa 100.000 kuna - a sad, u centru Splita, u restoranima rade stranci. Da li se uopšte više isplati raditi u turizmu?
- Velike hotelske kuće uvoze sobarice za platu od 800 evra. Kako da neko (ne ja, nego uopšteno) dođe do posla konobara gde može da zaradi 15.000 evra za tri meseca? Gde su ti poslovi? Najviše što vidim je plata od 1.500 evra. Znam slučaj devojke kojoj su obećali 900 evra kao recepcionerki u hotelu, a na kraju su joj isplatili samo polovinu - sramota!“
Komentari: "Dobri poslovi idu preko veze, zaboravi oglase"
Na Redditu su se brzo pojavili komentari drugih Hrvata:
"Svaki dobar posao se dobija preko preporuke. Zaboravi oglase."
- Pre deset godina sam dnevno dobijao 1000 kuna bakšiša, sada jedva 100 evra. Zarada je ista, ali novac više ne vredi kao pre.
Jedan korisnik je detaljno objasnio stvarno stanje:
- Dobro plaćeni poslovi u turizmu - to je ako imaš nešto svoje. Ili nasledstvo, ili biznis na lokaciji za koju ti treba politička veza ili moraš da 'podmažeš'.
- Poslovi koji se ne oglašavaju - tu već godinama rade isti ljudi po preporuci. Barovi na Zrću, restorani u koje dolaze nautičari... A i sezona traje jedva dva meseca punim kapacitetom. Ne može se živeti od te plate tokom cele godine. Obično se kombinuje sa drugim poslovima.
- Ima i poslova na kojima možeš da kradeš i varaš, pa ti se isplati. Taksisti koji naplaćuju vožnje 100 evra - to je realnost.
- Ili poslovi sa visokom satnicom, ali malim obimom. Na primer, čišćenje apartmana. Ako se plaća na ruke, satnica je dobra, ali posla ima samo par sati dnevno - i to ne svaki dan.
Na kraju, zaključak korisnika:
- Čim vidiš oglas sa previše benefita - znaj da nešto ne valja. Što je više reklame, to je posao gori. Mada, 9 evra po satu i nije tako loše, pogotovo ako se uračuna noćni rad, rad vikendom i praznicima.
Život od turizma, kako se čini, nije više ono što je bio - ili možda nikad nije ni bio. Za prosečnog radnika, para nema ako ne znaš "nekog", ako nemaš "svoje" ili ako ne igraš po pravilima koje ne pišu u oglasima.
(Telegraf Biznis/Dnevno)