Tražite zanimanje otporno na krizu? Ovo su top industrije koje se vraćaju u velikom stilu
Covid-19 je najgore uticao na maloprodaju, ugostiteljstvo, avio i auto-industriju, turizam, zabavu...
Američka ekonomija se prilično dobro kretala do izbijanja korona virusa. Prvi slučaj Covida-19 u SAD identifikovan je u januaru, u Vašingtonu.
Tokom februara još uvek nije bilo dramatično, a stopa nezaposlenosti je opala na 3,5 %, sa 3,6 odsto, koliko je iznosila u mesecu pre. Ipak, već sredinom marta virus je stigao do svih 50 država i došlo je do recesije.
Od tada kreće borba mnogih industrija za preživljavanje i oporavak. Kao i svuda u svetu, posebno su pogođeni maloprodaja, ugostiteljstvo, avio i auto-industrija, turizam, zabava. Samo u aprilu, širom zemlje je izgubljeno više od 20 miliona radnih mesta.
Početkom jula 1,3 miliona Amerikanaca podnelo je zahtev za novčanu nadoknadu na osnovu nezaposlenosti, tržište rada se oporavlja, ali veoma sporo. Masovna otpuštanja su i dalje neminovna.
Nijedan posao nije istinski otporan na krizu i recesiju, ali postoje određene industrije koje garantuju veću sigurnost nego neke druge. Koristeći podatke Zavoda za statistiku rada, GOBankingRates je identifikovao pet sektora koji bi trebalo najmanje da osete recesiju, a ovo su zanimanja koja ih prate.
Tokom Velike recesije, stopa nezaposlenosti među saveznim, državnim i lokalnim radnicima Vlade SAD bila je najniža među svim poslovima otpornim na recesiju. Tokom februara nezaposlenost je iznosila 1,6 odsto, a očekuje se da će zbog krize ona skočiti na maksimum 3,7 procenata.
Biće posla i za finansijske analitičare koji pomažu javnim institucijama da bolje upravljaju svojim budžetom i savetuju gde treba usmeriti sredstva. Posao obično zahteva fakultetsku diplomu, zajedno sa naprednim kursevima iz računovodstva, statistike i ekonomije.
Naučnici čiji je fokus zaštita prirode obično rade za savezne, državne i lokalne samouprave, pomažući upravljanje parkovima, šumama i drugim javnim zemljištima. Očekuje se da će potražnja za ovim poslom rasti u skladu sa potrebom da se spreče i suzbiju požari i ostale nepogode.
Epidemiolozi trenutno zauzimaju prvo mesto u borbi protiv širenja Covida-19. Oni uglavnom rade u saveznim agencijama SAD, poput centara za kontrolu bolesti i u zdravstvenim odeljenjima za državne i lokalne samouprave, kako bi istražili uzroke bolesti i pomogli u sprečavanju epidemije.
Vatrogasci imaju tendenciju da rade više od 40 sati sedmično, ali to rade u 24-satnim (ili dužim) smenama kako bi reagovali na požare i vanredne situacije. Posao ne zahteva fakultetsku diplomu, ali zahteva obuku. Iako je ovo jedan od poslova "otpornih" na recesiju, ujedno je i jedan od najmanje plaćenih poslova.
Postoji velika potreba i za zdravstvenim i socijalnim radnicima. Među poslovima na koje je kriza negativno uticala, ova industrija beleži najmanji procenat porasta nezaposlenosti tokom Velike recesije. U slučaju još jedne recesije, očekuje se da će nezaposlenost zaposlenih u zdravstvu i centrima socijalne pomoći - ostati ispod 5 odsto.
Takođe, medicinska sestra - anesteziolog, jedan je od najplaćenijih poslova u zdravstvu i brzorastuća oblast. To uključuje davanje anestezije i rad s hirurškim timovima i zahteva master diplomu, naprednu sertifikaciju i polaganje državnog ispita.
Savetnici za kredite nisu plaćeni tako dobro kao ostali finansijski stručnjaci, ali potreba za ovom pozicijom može se povećati tokom recesije, jer oni pomažu pojedincima u kreiranju budžeta. Takođe mogu raditi sa zajmodavcima i pružati smernice zajmoprimcima.
Radnici za negu životinja uglavnom rade u odgajivačnicama, zoološkim vrtovima, azilima, veterinarskim ambulantama itd. Posao obično zahteva samo diplomu srednje škole i iskustvo u radu sa životinjama. Očekuje se da će rast radnih mesta u ovoj oblasti biti brži od proseka za sva zanimanja.
Database administrator takođe ima dobre šanse na tržištu rada. Ovaj posao obično zahteva diplomu iz informatike i uključuje održavanje baza podataka za kompanije i obrazovne institucije.
(Telegraf Biznis)