Za 7 meseci dato blizu 7.000 radnih dozvola za Ruse, Kineza osetno manje: Evo ko najmanje želi na rad u Srbiju

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto-montaža: Shutterstock

Za prvih sedam meseci od uvođenja, izdato je ukupno 14.693 jedinstvenih dozvola za rad strancima u Srbiji pokazuje Analiza mobilnosti radne snage između Srbije i zemalja Zapadnog Balkana koju je sproveo Institut za razvoj i inovacije. Podsećanja radi, jedinstvena dozvola za rad strancima uvedena je 1. februara na osnovu izmena Zakona o zapošljavanju stranaca koji je usvojen 26. jula prošle godine.

Njome je omogućeno da oni stranci koji žele da rade i borave u našoj zemlji mogu da podnesu samo jedan zahtev za obe svrhe - rad i boravak. Gorepomenuta analiza pokazala je da je najveći broj jedinstvenih dozvola izdat državljanima Ruske Federacije (46%), zatim Narodne Republike Kine (18%) i Indije (9%).

Odnosno, kada bismo to pretvorili u brojke izgledalo bi ovako:

- Od 1. februara do 31. avgusta izdato je 6.689 dozvola ka Ruskoj Federaciji;

- Od 1. februara do 31. avgusta izdato je 2.653 dozvola ka Narodnoj Republici Kini;

- Od 1. februara do 31. avgusta izdato je 1.298 dozvola ka Indiji.

Jasno je zašto su državljani Rusije i Kine na samom vrhu, zanimljivo je da su se baš Indijci našli na listi, a iznenađujuće je da je svega 243 dozvola izdato za državljane zapadnog Balkana. Takođe, dodatnih 174 tražilo je odobrenje za slobodan pristup tržištu rada na osnovu Otvorenog Balkana.

U tom kontekstu, najveći broj jedinstvenih dozvola je izdat državljanima Severne Makedonije (39%), zatim Bosne i Hercegovine (31%), Crne Gore (31%), a tek 9% Albanije.

Odnosno, državljani Severne Makedonije tražili su 94 dozvole, Bosne i Hercegovine 76, Crne Gore 52 i Albanije svega 21.

Pravo na rad u Srbiji bez izdate jedinstvene dozvole može da ima stranac kome je odobren privremeni boravak ukoliko je neko od članova njegove uže porodice dobio stalno nastanjenje.

On može da radi i bez dozvole, ukoliko ima vlasništvo nad nekom nepokretnošću, ukoliko je u pitanju humanitarni boravak u zemlji, ako studira ili je na međunarodnoj razmenai studenata, ili dolazi zbog potreba u vezi sa naučno istraživačkim radom.

(Telegraf Biznis)