"Izdaju starudije od pokojnika i šupe za 400 evra": Vlasnici stanova u Beogradu bez srama zarađuju
Često daju u zakup nešto što se ne može nazvati pristojnim mestom za život
Potražnja za stanovima u Srbiji, a posebno u Beogradu, ne jenjava - bilo da je reč o izdavanju ili kupovini. Ta pomama svakako da ide na ruku vlasnicima koji od kirije mogu čak da uprihoduju solidnu zaradu za život, a podstanarima se žuri da što pre nađu idealni dom.
Neretko dođe do toga da se ne raspitaju dovoljno o tome šta sve uključuje iznajmljivanje stana, koje su njihove obaveze, koliki su računi mimo fiksnog troška itd. Kako ne biste došli u situaciju da budete "prevareni" ili nezadovoljni, potrebno je da proučite određene stavke, o čemu možete opširnije o tome čitati u našem posebnom tekstu.
Svejedno, koliko god da ima savesnih vlasnika stanova, čini se da toliko ima i onih kojima je samo zarada na umu, pa često, daju u zakup i ono što se ne može nazvati pristojnim mestom za život.
U poslednje vreme, društvene mreže su preplavljene mnogim svedočenjima na relaciji podstanar - stanodavac, a uglavnom su kritike usmerene na vlasnike stanova i njihove nerealne zahteve, odnosno visinu kirije koju traže.
Jedna sugrađanka je zato rešila da im uputi molbu:
- Mislim da je krajnje vreme da se upristojite od kirija koje ste dobijali. Starudije od pokojnika, prljavština, sklepan nameštaj, buđ, vlaga. Sutereni i šupe 300 - 400 evra? Sram vas bilo. Ljudi koji traže stanove svoje nemaju, rade za platu koju vi tražite za skladišta. Stavite realne cene u odnosu na šta to liči bez obzira na lokaciju. Džabe vam centar grada kad pacovi šetaju - poručuje ova sugrađanka u svom postu.
Podsetimo, i cene kirija su pri tom skočile i to u proseku od oko 10% do 20%. Tokom ove godine, za iznajmljivanje stana potrebno izdvojiti od prosečnih 6.47e/m2 na Voždovcu do prosečnih 8.33e/m2 na Starom Gradu.
U zavisnosti od toga da li se studenti opredeljuju za samostalni ili cimerski život, odnosno manje ili veće stanove, okvirne cene nekretnina za izdavanje u atraktivnim opštinama za studente u Beogradu se kreću od 270e za garsonjere i jednosobne stanove i od 450-500e za veće i prostranije stanove.
Nažalost, ono što je česta praksa jeste da podstanari nisu prijavljeni, a to znači da vlasnici stanova ne plaćaju porez i zarađuju priličan novac na nelegalan način.
Da li ste imali sličnih iskustava? Pišite nam u komentarima
(Telegraf Biznis)