Sva lica Srbije: Gde je kvadrat 500 evra i nema nove gradnje, a gde su garažu prodali za 58.000 evra?
Potpisano je više od 140.000 kupoprodajnih ugovora
Ako neki biznis u Srbiji istinski "cveta", onda su to nekretnine. I taj procvat ne prestaje, već tri godine unazad. Krenuli su postepeno skokovi cena, da bi stvari danas izgledale ovako...
Naime, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u 2022. najskuplja garaža u Srbiji prodata je za 58.400 evra (Beograd na vodi), najskuplji stan za 2,47 miliona evra, a najskuplja vila - locirana na Dedinju - za čak 5,1 milion evra.
Ukupna vrednost nekretnina koje su lani prodate dostigla je vrednost od 7,5 milijardi evra, što je za 22 odsto više u odnosu
na 2021. Potpisano je više od 140.000 kupoprodajnih ugovora, piše u godišnjem izveštaju RGZ-a.
Ovi podaci dovoljno govore da u svetu nekretnina definitivno nema krize.
Ali, ono što je zanimljivo, jeste da pored porasta obima uloženih sredstava u nepokretnosti, i blagog porasta broja kupoprodajnih ugovora, imamo evidentan pad broja ugovora plaćenih iz kredita.
Jednostavno, porast referentnih kamatnih stopa se direktno odrazio na smanjeni broj podignutih kredita.
Iz indeksa RGZ dobijamo i podatak da su cene stanova u četvrtom kvartalu 2022. porasle za 13,7 odsto na nivou Republike Srbije u odnosu na isti kvartal 2021, i to je ukupni procenat i za starogradnju i za novogradnju.
Pri tome, Beograd ubedljivo "vodi" po vrtoglavim cenama, budući da je prosečna cena kvadrata porasla od 14 do 16 odsto, u zavisnosti od toga da li je reč o starogradnji ili novogradnji. Aktuelni podaci govore da je prosečna cena za m2, u prestonici, oko 1.800 evra (starogradnja), odnosno 2.340 evra (novogradnja).
Nasuprot tome, u Boru je kvadrat 500 evra, a novogradnje nije ni bilo u proteklom periodu. Kikinda, Zaječar i Prokuplje imaju najniže cene kvadrata.
(Telegraf Biznis)