Znate li koje sve motive nalazimo na kovanicama evra? Od orla do Servantesa
Na francuskim kovanicama od 1 i 2 evra nalazi se drvo života, koje simbolizuje život, kontinuitet i rast
Dok priča o spornom dizajnu kune na aktuelnoj hrvatskoj evrokovanici nije izazvala toliku pompu u javnosti, malo ko je razmišljao o motivima na kovanicama evra.
Ipak, neki su se zainteresovali, i evo šta sve možemo naći na ovim novčićima: od životinja, preko motiva prirode pa do uvaženih ličnosti.
Od 1. januara 1999. 11 država Evrope je lansiralo evro kao svoju novu, zajedničku valutu, a danas evro koristi 19 zemalja EU i više od 340 miliona Evropljana.
Ono što definitivno dominira na kovanicama evra jesu životinje, ali se provlače i motivi prirode i umetnosti. Recimo, na francuskim kovanicama od 1 i 2 evra nalazi se drvo života (delo umetnika po imenu Joaquim Jimenez), a ovaj motiv simbolizuje život, kontinuitet i rast.
Kipar se odlučio za muflona, gde je ovoj životinji i stanište, a Nemci su odabrali orla, kao simbol suverenosti, i brandenburška vrata - koja smatraju simbolom podela, ali i ujedinjenja.
Letonija je odabrala portret letonske dame, a Malta malteški kst. Španija je, naravno, izabrala svog slavnog pisca i pesnika Migela de Servantesa, dok su Slovaci na svoj evro stavili dvorac u Bratislavi iz 15. veka.
Poznato je i da Finci vole prirodu, te ovaj narod na svojim evrokovanicama ima floru i faunu. Belgija ima portret kralja Filipa, svog sadašnjeg kralja, a Holanđani - profil kralja Vilema Aleksandera, koji je pre skoro 10 godina preuzeo tron od svoje majke.
Andora, između ostalog, ima pirinejsku divokozu i zlatnog orla, a Austrijanci su odabrali čuvenog Mocarta. Kompozitor je prikazan na kovanici od 1 evra. Na novčićima od 10, 20 i 50 centi prikazana su arhitektonska dela u Beču.
Grci su odabrali prikaz Evrope koju otima Zevs u obliku bika, a Italijani su se odlučili za poznati crtež Leonarda da Vinčija, kao i za Rođenje Venere, Sandra Botičelija.
Slovenci su odabrali portret pesnika Franca Prešerna, koji je sredinom 19. veka pozvao ovaj narod na samostalnost. Tu je i Triglav, koji se nalazi i na slovenačkoj zastavi.
Nismo istakli sve motive, ali smo odabrali neke od najupečatljivijih.
(Telegraf Biznis)