Vlasnik pečenjare iz Mačve sprema "svinjče sa ražnja": Jeftinije od jagnjetine, a slađe od prasetine
Ovaj specijalitet se priprema sporim pečenjem u trajanju od 7 do 10 sati, što zavisi od težine tovljenika
Zbog slabe ponude na tržištu i predstojećih praznika cena prasića i dalje raste, pa će pečenje na svečanoj trpezi biti pravi luksuz. Prase težine 20 - 25 kilograma košta od 600 do 750 dinara po kilogramu, a na ukupnu cenu žive vage treba dodati oko 40 evra za usluge klanja i pečenja.
Nenad Ercegovčević, vlasnik pečernjare u Klenju kod Bogatića izračunao je da bi kilogram prasetine trebalo da košta oko 3 - 3.300 dinara što je, smatra, preskupo jer toliko nije koštalo ni za Božić.
- Ako neko neće da se odrekne prasećeg pečenja ja ću da mu izađem u susret. To je moj posao. Međutim, pošto prase od 25 kilograma i klanje, pečenje i sečenje koštaju isto kao tovljenik od 100 kilograma, ja ću kupcima ponuditi pečeno svinjče na ražnju. Kada budu probali ovo meso, garantujem, ponovo će poručiti - kaže Ercegovčević.
Ovaj specijalitet se priprema sporim pečenjem u trajanju od 7 do 10 sati, što zavisi od težine tovljenika. I samo u tome je sličnost "svinjčeta na ražnju" i "vola na ražnju" koji je još uvek stvar prestiža i razmetanja da bi se u selu o tome pričalo.
Ercegovčević u šali kaže da će volovi odahnuti kada više ljudi bude probalo meso svinjčeta sa ražnja.
- Pekao sam nekoliko puta na slavljima i vašarima. Nema toga ko nije hvalio meso i tražio pun tanjir. Ma, kakav vo sa ražnja, juneće ne može da mu bude ravno, o roštilju da ne pričam. Prošarano je, sočno, lepi se za prste, a ukus je fenomenalan sa sjedinjenim aromama od pečenja i paca - dodao je Ercegovčević.
Ko još nije probao, možda se bar zbog cene opredeli za "svinjetinu sa ražnja" umesto preskupe prasetine. Kilogram će koštati 1.200 dinara i vlasnik pečenjare je počeo da prima porudžbine ovog specijaliteta.
(Telegraf Biznis)