Zašto nam je na snazi sporazum koji odvlači medicinske radnike u Nemačku?
Ministar za rad Zoran Ðorđević izjavio je da Srbija želi da zadrži svoje građane u zemlji i da to što Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) objavljuje konkurs za zapošljavanje naših medicinskih radnika u Nemačkoj ne znači da vlada podržava njihov odlazak, već je reč o tome da su Srbija i Nemačka potpisale sporazum 2013. koji se mora poštovati.
Ðorđević je objasnio da je dolaskom na čelo tog Ministarstva njegova želja bila da ukine sporazum između NSZ i Nemačke agencije za zapošljavanje koji omogućava da se godišnje između 100 i 120 naših medicinskih radnika zaposli u nemačkim zdravstvenim ustanovama, ali s obzirom da je reč o sporazumu koji je potpisan na najvišem nivou i da bi njegovo ukidanje uticalo na odnose dve zemlje, sporazum je ostao na snazi.
- To je nešto što sam morao da progutam... Zahvalan sam predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što je pokrenuo pitanje ekonomskih migracija i što smo dobili odobrenje Vlade Srbije da formiramo Koordinaciono telo za sprečavanje odlaska radne snage i da radimo sve protiv ovog sporazuma - rekao je Ðorđević odgovarajući na pitanja novinara u Beogradu.
Prema njegovim rečima, očekuje da će strategija tog koordinacionog tela biti gotova krajem januara i da će ubrzo nakon toga biti predložena vladi na usvajanje.
Zahavlio je i ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru što su u prethodne dve godine svi mladi koji su završili fakultete ili srednje medicinske škole dobili posao.
- Dok sam ja na ovom mestu, takvih sporazuma sigurno više neće biti. Ja verujem da imam podršku predsednika Vučića u tome. Mi moramo da radimo da ljude zadržavamo, a ne da potpisujemo sporazume koji njima olakšavaju odlazak - podvukao je Ðorđević.
Direktor NSZ Zoran Martinović ukazao je da je taj sporazum sa Nemačkom agencijom za zapošljavanje, koji definiše organizovan vid upućivanja radnika iz Srbije u Nemačku, zaključen 2013. godine i da je reč o 100 i 120 ljudi godišnje.
Kaže da taj broj koji odlazi organizovano ne bi trebalo da nas zabrinjava, već bi trebalo da nas zabrinjava onaj broj koji odlazi neorganizovano i za koji podaci ne postoje.
- Mi godišnje preko tog sporazuma direktno zapošljavamo između 100 i 120 lica. Ti zaposleni nemaju nikakvih problema i imaju ista prava koja su garantovana i nemačkim državljanima - rekao je Martinović.
Kaže da država migracije ne može u potpunosti da sprečiti, ali ih može kontrolisati, a sporazuma sa Nemačkom je, tvrdi, upravo jedan vid kontrole.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Bilo sporazuma ili ne uvik se bezalo ka zapadu i pretezno u nemacku a sada i u skadinavske zemlje,uzrok politika ,nestrucnost i losa uprava onih koji kreiraju standarde za drustvo gde su se pokazali da oni najbolje kreiraju za svoj dzep
Podelite komentar
zeljko
mogu da pricaju sta hoce ali mnogo,mnogo vise sestara i doktora odlazi iz zemlje,pogotovu sa juga srbije
Podelite komentar
Olja
I jeste bolje ici preko nacionalne sluzbe nego preko privatnih agencija.Malo ko da nije imao problem sa tim privatnim agentima iz razloga sto su pre debelo naplatili svoje usluge a isto su dobili novac od poslodavaca .Za jednog medicinskog radnika su naplacivali od 3 do 5 000 eura a mozda i vise od poslodavca a 5 i visr su naplatili svoje usluge od zaposlenog lica.Jps da dodam da obecanja koja su pricali ni u pola nisu tacna niti realizovana.E zato se sada i nacionalna sluzba oglasila sa konkursom.Malo li je ? ?Sad ni jezik nije neophodan pa ni prevod diplome sve ce se resiti u Nemackoj.Hoce al ce sve fa se naplati radniku !
Podelite komentar