Da nam živi, živi rad! Sindikati će nam na ulice, a radnici imaju dva najveća problema, koji je vaš?
U Srbiji i svetu danas se obeležava Međunarodni praznik rada, 1. maj, u znak sećanja na 1886. kada su desetine hiljada radnika u Čikagu stupile u štrajk, zahtevajući osmočasovno radno vreme.
Posle gotovo vek i po, postavlja se pitanje s pravom, šta je nama danas Prvi maj?
Danas, male plate i nepoštovanje radničkih prava najviše muče radnike u Srbiji.
Sindikati će naš Prvi maj obeležiti na trgovima i ulicama, pa će Savez samostalnih sindikata posle okupljanja ispred Doma omladine u Beogradu organizovati šetnju do Slavije i spomenika Dimitriju Tucoviću, UGS organizuje okupljanje na Trgu Nikole Pašića u Beogradu u podne pod sloganom Sindikatu verujem, dok će ASNS na trgovima po Srbiji deliti sindikalni materijal i prikupljati potpise za peticiju kojom traže da se ukine rad nedeljom za trgovce.
Međutim, ono što je dobro jeste da radnici u Srbiji sve više stavljaju druge benefite na prvo mesto kada pregovaraju o poslu, a ne samo platu i ugovor. Zdravlje im je postalo važno, a i žele drugačije uslove. I ovde je zavladao trend da radnici često ditiraju pravila igre, u smislu da neće da pristanu na ranije podrazumevana pravila.
Svesniji su svojih prava, poslodavci zapošljavaju nove generacije, Y i Z, a one su prenele svetske trendove o tihom otkazu ili veikoj ostavci. O tome često diskutujemo i u našem podcastu "Kako si na poslu".
Važne promene u Srbiji
Baš negde uoči Prvog maja, Telegraf Biznis je obelodanio šta će sve doneti novi Zakon o bezbednosti na radu. Uvodi se "rad od kuće", "radilište", slede veće kazne. Inspektor rada je dužan da zabranu rada javno istakne na gradilištu, a gradilište vidno obeleži
Generalni štrajk u Čikagu inače, počeo je 1. maja, dva dana kasnije došlo je do sukoba, a 4. maja su organizovane masovne radničke demonstracije na trgu Hejmarket.
Promene su i u važnom savetu koji odlučuje o pravima radnika. Već u maju će biti formirana radna grupa za pregovore o povećanju minimalne zarade, rekao je za Telegraf Biznis Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije i upravo izabrani predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta (SES).
On kaže da trenutno na čekanju ima takvih 59 pitanja koja su ostala bez odgovora a koja se tiču radnika.
U znak sećanja, kongres Druge internacionale pozvao je 1889. na održavanje demonstracija i štrajkova 1. maja svake godine, a skupove uglavnom organizuju sindikati i levičarski pokreti.
U Srbiji, inače, 1. maja, se godinama obeležava okupljanjima ljudi svih generacija po brojnim izletištima uz popularno roštiljanje a uobičajni su i sindikalni protesti i razne manifestacije.
Šta poručuju ove godine naši sindikati?
Male plate i nepoštovanje radničkih prava su, prema ocenama čelnika najvećih sindikalnih organizacija u Srbiji, gorući problemi sa kojima radnici u Srbiji dočekuju Međunarodni praznik rada, Prvi maj.
Kako ocenjuju u SSSS, radnici su nezadovoljni zaradama koje ovog trenutka prima većina zaposlenih u Srbiji, imajući u vidu cene pre svega hrane i ostalih troškova života.
Drugi problem sa kojim se radnici suočavaju jeste neizvesnost radnog mesta, jer je sve više nesigurnih poslova i poslova na određeno vreme.
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Ranka Savić je istakla da problemi radnika u Srbiji najvećim delom proizilaze iz nepoštovanja zakona.
Kako druge zemlje proslavljaju?
Zemlje obeležavaju ovaj dan na različite načine i često su povezane sa svojim radnim i socijalnim borbama. Na primer, u Južnoj Africi dan je vezan za borbu za završetak aparthejda. U Keniji, vlada najavljuje i odobrava povećanje minimalne zarade svake godine.
U mnogim drugim zemljama dan je ispunjen paradama i događajima na kojima učestvuju političari i radničke organizacije. Takođe se organizuju mnogi događaji i protesti kako bi se okupila podrška reformama rada.
U Srbiji, 1. maj je prvi put obeležen kao Praznik rada 1893. godine, protestnim skupovima u Beogradu. Prvomajske proslava u seoskim sredinama u Srbiji počele su najpre u selu Dubona, kod Mladenovca, dve godine docnije.
Praznik rada je posle Drugog svetskog rata, najmasovnije obeležavan u socijalstičkim zemljama, kada su održavane parade i slične manifestacije. Poslednjih godina, prvomajski protesti ponovo dobijaju vidove protestnih okupljanja.
Imate pravo na duplu dnevnicu
Prema Zakonu o državnim praznicima, prvomajski praznik se u Srbiji neradno obeležava dva dana. Ove godine, obeležava se u ponedeljak.
Prema Zakonu o radu, zaposleni koji radi na dan praznika koji je po zakonu neradan dan ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu, a najmanje 110% od osnovice.
Osnovicu za obračun uvećane zarade čini osnovna zarada utvrđena u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.
Uvećanje od 110% primenjuje se na ugovorenu satnicu, te zaposleni prima 100% redovne zarade (dnevnice) + 110% redovne zarade (dnevnice).
Zaposleni koji radi na dan državnog praznika praktično će primiti 210% ugovorene dnevnice ako tog dana bude raspoređen na rad.
Nažalost, mnogi naši radnici još ne poznaju dovoljno svoja prava.
Gde ćete vi biti za ovaj Prvi maj? Pišite nam u komentarima
(Telegraf Biznis)
Video: Najbolji roštilj za 1.maj
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Radana
Srećan Vam praznik narode po Tržnim Centrima vi i ne znate za praznike. Da mogu radili bi na Božić i Uskrs. SRAMOTA! Gde su prava tih ljudi? Još puno radno vreme? Kome, čemu, zašto? Dokle?
Podelite komentar
Tara
Jaki su nam ti sindikati kad nista drzava ne radi onako kako oni kazu nego kako vucic za sad odluci
Podelite komentar
ar
Gvozdjara - radno!!! Sramota, kazna za poslodavca koji otvori od 1.500.000 RSD pa navise. Imali zakona u ovoj drzavi? A dnevnica ista 2000 RSD. Neplaceni praznici, neplaceni vikendi i tako redom. Vrati se Svabo molim te da zivim u uredjenoj drzavi. DRZAVNE SLUSBE PRIVATIZUJTE, A NE FIRME!!!
Podelite komentar