Vreme čitanja: oko 4 min.
Inženjerka godine u Srbiji je Ana Petrović
Vreme čitanja: oko 4 min.
Inženjerku godine birala su četiri žirija
Inženjerka godine je Ana Petrović, generalna direktorka, Global Substation Solutions d.o.o. Beograd. To je odlučio višečlani žiri.
Reč je o prvom izboru u okviru šire inicijative da se javnosti predstave inženjerke iz različitih kompanija i institucija, one koje bi svojom ličnošću i radom mogle da budu primer i inspiracija mladim ženama koje se nalaze pred izborom budućeg zanimanja.
U okviru inicijative Privredne komore Srbije, kompanije Simens Srbija i udruženja „Inženjerka godine“ koja za cilj ima da inspiriše mlade žene za studije i karijeru u inženjerskoj struci, danas je za inženjerku 2023. godine u Srbiji proglašenageneralna direktorka kompanije „Global Substation Solutions“.
Ona je doktorirala na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, a svoj poslovni razvoj počela je pre devet godina na poziciji inženjerke pripravnice u firmi koju od pre šest meseci vodi. Na svečanosti organizovanoj u Privrednoj komori Srbije, Ana Petrović je izjavila da su sve finalistkinje pobednice izbora za inženjerku godine.
Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju u Privrednoj komori Srbije, rekao je da ogroman zarobljeni potencijal leži u tehnološkim naukama.
"Mi živimo zlatno doba inženjerstva i situacija je znatno bolja nego pre 20 godina. Međutim, ograničenja u demografiji utiču na to da nemamo dovoljno inženjera, posebno inženjerki, i zato je važno da dodatno promovišemo ovu struku, ali i ulogu žena u njoj. Ova inicijativa upravo tome pomaže", izjavio je Vesović.
Prema rečima Jelene Begović, ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Srbije, važno je da promenimo javnu percepciju i da ukažemo na uspehe ljudi koji su posvećeni nauci.
"Biti inženjer u 21. veku je fantastična stvar, jer vi ste onda kreator budućnosti jednog društva. Bez inženjerskih nauka nema napretka, jer u suprotnom zavisite od drugih. Srbija ima sjajnu istoriju u STEM oblasti, dobru statistiku u ukupnom učešću žena u obrazovanju, a potrebno je da povećamo njihov broj u inženjerstvu”, naglasila je ministarka Begović i poručila svim finalistkinjama izbora za „Inženjerku godine” da su one već pobednice ovog društva.
„U Srbiji raste broj devojaka koje upisuju studije u oblasti STEM nauka. U prethodne četiri godine broj zaposlenih žena u IКT sektoru u Srbiji porastao je tri puta, sa 10.815 u 2019. godini na 31.880 u 2022. Takođe, u Кancelariji za informacione tehnologije i elektronsku upravu koja je iznela najveći deo posla digitalizovanja elektronske uprave, više od 65 odsto čine žene“, rekao je ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović i dodao da je za našu državu od izuzetnog značaja što postaje deo još jedne inicijative sa ciljem da predstavi najuspešnije inženjerke, koje će svojom ličnošću i radom biti primer i inspiracija mladim ženama koje se nalaze pred izborom budućeg zanimanja.
Među kompanijama koje su podržale inicijativu je i Comtrade. Anja Aleksić ispred te grupacije istakla je da su sve učesnice već pobednice jer su postigle ogroman uspeh u svojim oblastima:
"One su budući uzori mladim devojkama, za koje se nadamo da će u većem broju upisivati i studirati kompjuterske nauke. Takođe, poredeći se sa velikim kompanijama u svetu, srećni smo što vidimo veliki broj žena u IT. Podržavamo i devojčice u STEM naukama, pre svega kroz otvorenu letnju školu programiranja ili hakatonima", rekla je Aleksić.
„Ukoliko pogledamo brzinu razvoja tehnologija danas, jasno je da će ekonomska snaga u budućnosti biti u rukama onih upravljaju tehnologijom. Iz tog razloga, važno je da zbog balansiranja budućnosti povećavamo udeo žena u tehnološkoj sferi, ali i na rukovodećim pozicijama”, istakla je Medeja Lončar, generalna direktorka kompanije Simens za Sloveniju, Hrvatsku i Srbiju i dodala da će time i privreda biti ekonomski konkurentnija.
Prema njenim rečima, istraživanja pokazuju da ukoliko evropske kompanije udvostruče udeo žena u tehnološkoj radnoj snazi na oko 45 odsto, BDP bi mogao da se poveća za čak 260 na 600 milijardi evra.
"Inženjerku godine" birala su četiri žirija, a poseban tim ovaj put činili su i mediji, među kojima he ulogu imala i glavna urednica portala Telegraf Biznis Vesna Bjelić.
Finalistkinje prvog izbora za najinspirativniju ženu inženjerske struke u Srbiji bile su:
- Maja Adamović, direktorka Direkcije za održavanje prenosnog sistema, Elektromreža Srbije AD
- Sandra Veljković, asistentkinja na Elektronskom fakultetu u Nišu
- Danka Živković, osnivač i dizajnerka, PR Two N Kids Furniture & Decor
- Dubravka Jovančić, šefica službe automatike, JKP „Beogradske elektrane“
- Tijana Jović, inženjerka tehničke podrške, INDAS Automation d.o.o. Novi Sad
- Katarina Miladinović Zdravković, starija inženjerka projektovanja, ICCE d.o.o.
- Ana Petrović, generalna direktorka, Global Substation Solutions d.o.o. Beograd
- Katarina Tadić, saobraćajna inženjerka-specijalista, Yunex Traffic d.o.o Beograd
- Andrijana Tomić, menadžerka za održivi razvoj, ZF d.o.o. Pančevo
- Anđelka Čarović, vodeća konstruktorka tehnolog, Metalac Bojler d.o.o. Gornji Milanovac
(Telegraf Biznis)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bakica
Bravo❣Čestitam❣Svaka čast.❣A, ona Ana iz zadruge ne silazi sa portala i tv. Ajde, Pink, objavite nešto o ovoj vrednoj, pametnoj, finoj, kulturnoj, obrazovanoj lepoj, perspektivnoj devojci.😍
Podelite komentar
Maja
Koliko je ponizavajuci izraz inžinjerka... Studirala sam, zavrsila u poslu koji vecinom muskarci rade i sad me jos zovu inzinjerka... Mora moj pol da me diskriminise! Predrasude naravno, ali opet zasto nisam jednostavno inzenjer... U engleskom jeziku toga nema, samo nas retardirani jezik to uvodi!
Podelite komentar
NN
Dzabe se skolovala u Srbiji ... Zadruga je zakon
Podelite komentar