Gorka istina o omiljenoj poslastici: 1,5 miliona dece bere kakao svaki dan, i to već sa pet godina
Kako se ukupna proizvodnja kakaoa dramatično povećala, njegov uzgoj se proširio na područja Obale Slonovače i Gane, pa sada ukupan udeo dece koja se bave ovim iznosi 14 odsto
Nova studija Univerziteta u Čikagu otkrila je porast rada dece u globalnoj proizvodnji kakaoa, uprkos obećanjima međunarodnih kompanija da će prestati da koriste plodove koje beru deca.
Prema studiji, koju je naručilo Ministarstvo za rad SAD, više od dve petine (43 procenta) sve dece uzrasta između pet i 17 godina, u regionima Gane i Obale Slonovače, u kojima se proizvodi kakao (najveći svetski proizvođači kakaa), izloženi su ovom teškom i zahtvenom poslu.
Oko 1,5 miliona dece širom sveta radi u proizvodnji kakaoa, a polovina od tog broja živi u ove dve zapadnoafričke države. U izveštaju se navodi da "opasan posao uključuje upotrebu oštrih alata, rad noću i izlaganje agrohemijskim proizvodima".
Ukupan udeo dece koja se time bave porastao je za 14% u protekloj deceniji, piše u izveštaju iz Amerike, i napominje se da je to povećanje praćeno 62-postotnim rastom proizvodnje kakaoa u istom periodu.
Kako se ukupna proizvodnja kakaoa dramatično povećala, njegov uzgoj se proširio na područja Obale Slonovače i Gane, gde je infrastruktura za praćenje dečjeg rada bila slaba, a svest o zakonima koji ga regulišu - na veoma niskom nivou.
Prema rečima Ričarda Skobeja, predsednika Svetske fondacije za kakao, izveštaj pokazuje da "danas još uvek ima previše dece koja se bave uzgojem kakaoa, koja rade posao za koji su premlada ili posao koji ih ugrožava". Fondacija predstavlja kompanije koje upravljaju sa oko 80 procenata svetskog lanca snabdevanja kakaom.
Ipak, on smatra da kompanije ne mogu same da reše ovaj problem.
(Telegraf Biznis)