U ljušturama gambora nađena svinjetina: Trgovci obmanjuju kupce lažno označenim morskim plodovima
Veliki problem postoji i sa ponudom u restoranima, i to najviše u Španiji, Finskoj, Nemačkoj i na Islandu
Duže vreme se na tržištu hrane polemiše o morskim plodovima, kao i kvalitetu/falsifikatima ribe, a ovaj put londonski Gardijan izveštava o "globalnoj obmani kupaca".
Kako se navodi u tekstu, nedavne 44 analize tržišta morskih plodova, koje su obuhvatile više od 9.000 uzoraka iz restorana, ribarnica i supermarketa u više od 30 država, pokazuju da je čak 36% proizvoda netačno označeno.
U brojnim studijama su korišćene relativno nove tehnike analize DNK, a fokus istraživača bio je na tržištima Kanade, SAD, Velike Britanije, Singapura, Australije i Novog Zelanda. Prilikom testiranja se ispostavilo da, recimo, uopšte nije reč o ribi zubatac, iako tako piše na etiketi.
Najviše lažno označenih morskih plodova nađeno je u Britaniji i Kanadi, čak 55 odsto, a potom slede SAD, sa 38 procenata. Ima i slučajeva da su plodovi mora označeni kao različite vrste iz istog roda.
Primera radi, u Nemačkoj je 48 odsto testiranih uzoraka školjki nosilo oznaku "kraljevske kapice", a u stvari se radilo o manje traženoj vrsti "japanskih kapica". Takođe, varalo se i na italijanskim pijacama, ali i u ribarnicama.
Tamo je utvrđeno sledeće: od 130 uzoraka fileta ajkula, čak 45 procenata je pripadalo jeftinijim i manje popularnim vrstama morskih pasa.
Potpuno je zapanjujuća i ova informacija. Istraživanje je pokazalo da neki uzorci čak u potpunosti nisu bile vodene vrste, jer se u ljušturama kozica, koje su prodavane u Singapuru, pronalazila svinjetina. Prevara s ribom postoji već dugo i prilično je lak i isplativ posao, napominje Gardijan.
Veliki problem postoji i sa ponudom u restoranima. U jednoj studiji, koja je bila prvi veliki pokušaj ispitivanja pogrešnog označavanja u evropskim restoranima, učestvovalo je više od 100 naučnika koji su tajno sakupljali uzorke morskih plodova iz 180 objekata u 23 zemlje.
Poslali su 283 uzorka u laboratorije, zajedno sa opisom menija, datumom, cenom, nazivom restorana i adresom, a na kraju je ustanovljeno da je jedan od tri restorana imao netačan meni s morskim plodovima, i to najviše u Španiji, Finskoj, Nemačkoj i na Islandu.
(Telegraf Biznis)