U Srbiji u 2025. godini 13 odsto manje otpada nego u prethodnoj godini: Ponovo iskorišćeno 2,6 miliona tona
U Srbiji su u 2025. godini sektori poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo, rudarstvo, prerađivačka industrija, snabdevanje električnom energijom, gasom i parom, snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama, građevinarstvo i sektori uslužnih delatnosti stvorili 182,3 miliona tona otpada, što predstavlja smanjenje od 13 odsto u odnosu na prethodnu godinu, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
U Srbiji su u 2025. godini sektori ekonomskih delatnosti stvorili 182,3 miliona tona otpada.
Ukupno je tretirano 182,0 miliona tona otpada.
Kad je reč o stvorenim količinama otpada, posmatrano po sektorima, i u odnosu na prethodnu godinu, u 2025. godini u sektoru Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo zabeležen je rast od 0,9 odsto.
U rudarstvu beleži se pad od 13,8 odsto, dok se u prerađivačkoj industriji beleži pad od 2,9 odsto.
U sektoru snabdevanje električnom energijom, gasom i parom beleži se rast od 3,3 odsto, dok se u sektoru snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama beleži rast od 4,4 odsto.
Građevinarstvu je zabeležilo rast od 0,6 odsto, a u sektorima uslužnih delatnosti pad od 6,8 odsto.
U 2025. godini ukupno je tretirano 182 miliona tona otpada, što je za 12,7% manje u odnosu na prethodnu godinu.
Od ukupno tretirane količine otpada, odloženo je 179 miliona tona (98,6 odsto), a ponovo iskorišćeno 2,6 miliona tona (1,4 odsto).
(Telegraf Biznis/Tanjug)