Nekoliko fascinantnih činjenica o dodeli Nobelove nagrade za ekonomiju: "Pa oni su bračni par"
Predloženo je da bračni par ne nazivaju "Abidžit Banerdži i njegova supruga." Već "Ester Duflo i njen suprug."
Ovogodišnju Nobelova nagradu za ekonomiju dobili su Abidžit Banerdži, Ester Diflo i Majkl Kremer zbog "dramatičnog doprinosa borbi protiv siromaštva u praksi”.
Ono što izdvaja ovu dodelu od drugih dodela Nobelovih nagrada jeste što je njih troje nagrađeno. A upravo je otkriveno i da su laureati nagrade iz ekonomije Esther Duflo i Abhijit Banerjee - bračni par.
Massachusetts Institute of Technology, na kojem su oboje radili, potvrdio je da su se venčali.
Švedska kraljevska akademija nauka navela je da je dvodecenijsko istraživanje troje naučnika uvelo novi pristup analizi siromaštva, tako što je tematiku podelilo na manja i konkretnija pitanja. Njihov rad je ukazalo da preciznija pitanja daju bolje odgovore i takođe je uveo eksperimentalnu metodu u istraživanje te teme, što je sada dominantan pristup izučavanju ekonomija zemalja u razvoju.
Empirijskom metodom njih troje su takođe uspeli da definišu mere koje u praksi zaista mogu da umanje uticaj nejednakosti. Direktan rezultat njihovog istraživanja je uvođenje inovativnih obrazovnih programa za više od pet miliona dece u Indiji, kao i uvođenje podsticaja za preventivno zdravstvo u velikom broju država.
Banerdži, Diflo i Kremer su dobili devet miliona švedskih kruna (oko 914.000 američkih dolara), koje će podeliti na jednake delove.
Nagradu Švedske banke za ekonomske nauke u sećanje na Alfreda Nobela nije ustanovio sam Nobel, a dodeljuje je centralna banka te skandinavske države.
Banerdži i Duflo su profesori na Institutu za tehnologiju u Masačusetsu, dok je Kremer profesor na Univerzitetu Harvard. Duflo je tek druga žena u istoriji koja dobija Nobelovu nagradu za ekonomiju i, takođe, najmlađi dobitnik tog prestižnog priznanja ikada.
Diflo je dobila nagradu posle Elinor Ostrom 2009, a rekla je da je nagrada čini "veoma poniznom“.
(Telegraf Biznis)