Piloti širom sveta gube svoje poslove, ali ovo je čini se, njihovo novo zanimanje
Dronovi nisu još čest prizor, ali budućnost je na njihovoj strani
Sa ogromnim otpuštanjima avio-kompanija, onim koja su se realizovala, i onim koja tek slede, piloti su veoma zabrinuti.
Jedan od njih je Michelle Bishop koja veruje da može da ostane uskoro bez posla.
- Samo pokušavam da letim koliko mogu, dok mogu, jer to volim - rekla je Bishop, koja radi kao pilot više od 20 godina. Kako dodaje, sada provodi sate i sate listajući LinkedIn i druge stranice za posao.
Jedna prilika se ukazala i poklopila sa njenim interesovanjem - pilot bespilotnih letelica (odnosno upravljanje istim).
Startapova i kompanija koji posluju sa dronovima sve je više. A vlasnik jednog od njih, veruje da će budućnost biti na strani pilota, jer hiljade njih uskoro bi mogli da postanu sertifikovani operateri bespilotnih letelica.
Trenutno je sertifikovanih operatora bespilotnih letelica jako malo, u SAD manje od 200.000. Od 2016. Federalna uprava za vazduhoplovstvo zahteva da operatori bespilotnih letelica imaju sertifikat.
Test za sertifikaciju pilota bespilotnih letelica nije lak, ali postoje programi za obuku. Neki već imaju više od 2.000 prijava.
Međutim, dodatno pitanje koje se namaće jeste da li će postojati potražnja za uslugom bespilotnih letelica.
Potažnja za dronovima je eksplodirala poslednjih godina i oni su prešli put od prodaje kao zabavnog tehnološkog uređaja do služenja stvarnim svrhama, poput rada u policiji, misijama za pomoć u katastrofama ili praćenju napretka u gradnji.
Ali oni nisu baš čest prizor. Vlada i mnogi građani SAD-a paze na mogućnost da se bespilotne letelice koriste za špijuniranje i da bi mogli da ulete u veće letelice.
Jedno istraživanje pokazalo je da ljudi glasaju u anketama da dronovima ne treba dozvoliti da rade u blizini kuća.
(Telegraf Biznis)