Stanodavac traži depozit, a nameće sve strože uslove: Šta kada podstanar treba da zaštiti sebe?

Nekretnine su jedno od najbrže rastućih tržišta u 2020. i ovoj godini, a stanovi ne samo da se masovno prodaju, odnosno kupuju, već i iznajmljuju...

Foto: Freepik

Mnogi ne mogu još uvek da reše svoje stambeno pitanje ili, zapravo, ne žele da poseduju nekretninu - te se stoga odlučuju na iznajmljivanje stana. To je čest slučaj i sa stranim radnicima, koji u Srbiji žive i rade kao digitalni nomadi, ali čak i decenijama.

S druge strane, i među našim građanima ima ne tako malo onih koji godinama (ili nikada) ne reše "krov nad glavom", već žive kao podstanari. Ako se malo bolje raspitate i u svom okruženju, shvatićete da ima ljudi kojima to odgovara. Međutim, da li im odgovaraju i sve stroži uslova stanovanja koje nameću vlasnici?

Depozit, naravno, nije novina, mada se danas uvek podrazumeva, što nekada nije bio slučaj. Ali, danas, usled velikog broja podstanara i u želji da se izbegnu rizici i velike štete, stanodavci obavezuju podstanare na depozit, pritom, postavljajući razne uslove: neki od njih ne dozvoljavaju kućne ljubimce ili iznošenje starog nameštaja.

To znači da su njihovim "klijentima" ruke često vezane, jer ne mogu da urede stan kako bi želeli, a pritom plaćaju paprene kirije, sitne popravke u stanu, ostavljaju depozit itd. U poslednje vreme cene izdavanja stanova su drastično skočile, posebno u Beogradu.

Iako, s pravne strane, na ove stvari ne možete mnogo da utičete, budući da je to pravo vlasnika stana da odredi uslove i cenu, možete da pregovarate i nadate se kompromisu. Ali, postoje i načini kako da zaštitite sebe pre davanja depozita za stan.

Još jednom da razjasnimo sam pojam: depozit je određena svota novca (uglavnom u visini jedne kirije) koju podstanar daje vlasniku stana, kao garanciju za eventualna oštećenja koja se mogu javiti tokom trajanja zakupa. Recimo, u nekim zemljama Zapadne Evrope kao što je Nemačka, depozit ima vrednost čak 3 mesečne kirije.

Iako bi po pravilu, nakon napuštanja stana, podstanar trebalo da dobije svoj depozit nazad, u periodu trajanja zakupa gotovo uvek dođe do nekih rashoda koje depozit pokrije. Ako ništa, vlasnik kreči nekretninu pre ulaska novog klijenta. To nije uvek praksa, ali je česta, posebno ako podstanar u stanu živi godinama.

Foto: Shutterstock

Ali, ako govorimo iz ugla podstanara, evo šta bi trebalo da uradite kako biste "obezbedili" sebe:

1. Ugovor o zakupu

To je uvek mudro rešenje za obe strane, jer "papir trpi sve". Ugovor je potrebno overiti kod notara, i tako su i podstanar i stanodavac zaštićeni u slučaju da kasnije dođe do nekog spora. Trebalo bi da sadrži jasno definisane stavke vezane za stanovanje, odnosno depozit. Svaka okolnost koja može rezultirati povlačenjem depozita, bilo delimično ili potpuno, trebalo bi da bude jasno naglašena u ugovoru.

2. Tražite priznanicu

Ako ne postoji ugovor, jer stanodavac iz nekog razloga odbija da ga potpiše, onda je barem obavezna potpisana priznanica. To je stavka na kojoj bi trebalo da insistirate, jer imate jasan pisani trag o iznosu depozita koji je vlasnik nekretnine uzeo od vas prilikom useljenja. On tako svojim potpisom garantuje da je uzeo novac od vas.

3. Utvrdite svrhu depozita

Tu lako može doći do zloupotrebe, jer kao što smo naveli, vlasnik može da "izmisli" bilo koji razlog kojim bi opravdao zašto nakon vašeg napuštanja stana - zadržava depozit. Recimo, ako ste u stanu proveli 6 meseci, novo krečenje verovatno nije potrebno. Dakle, najbolje je da se sa vlasnikom u startu usmeno dogovorite koje su to konkretne situacije u kojima bi koristio depozit. Ponekad je dogovor da se depozit plate preostali računi, kada podstanar reši da izađe iz stana, a neki ipak žele da im se vrati iznos.

4. Proverite zaostala dugovanja

Uvek imajte u vidu da "koliko vlasnik stana čini vama, toliko činite i vi njemu". To je dogovor na obostrano zadovoljstvo - vi dobijate krov nad glavom, a vlasnik stana vaš novac, tako da ne bi trebalo da zauzimate inferiorni stav. Borite se za svoja prava, pitajte sve što vas zanima. Ako ste našli stan koji vas zanima i spremni ste da ostavite depozit, najmanje što možete jeste da se raspitate o zaostalim dugovanjima. Tražite na uvid dokaz o uplaćenim prethodnim računima, za struju, Infostan, kablovsku televiziju, internet i ostalo.

Video: Stan u Beogradu ili na Zlatiboru: Šta je isplativije i unosnije?

(Telegraf Biznis)