Naša najveća šansa: Srbija zaradila milijardu i po evra od IT usluga
Izvoz IT usluga je samo u prvoj polovini godine povećan za 30 odsto
Srbija je u 2018. godini ostvarila milijardu i po evra izvoza IT usluga, a u prvoj polovini ove godine izvoz u tom sektoru je povećan za više od 30 odsto, izjavio je danas potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić ističući da u srpskoj privredi sektor informaciono-komunikacionih tehnologija najbrže raste kada je reč o izvozu.
Ljajić je posle učešća na Kineskoj međunarodnoj konferenciji o industrijskim inovacijama CID 2019 u Sjamenu, gde predvodi delegaciju Srbije, rekao da sve zemlje u svetu održivi ekonomski rast baziraju na razvoju digitalnog društva i digitalne ekonomije uz ocenu da privreda ne može biti konkuretna bez uvođenja automatizovane proizvodnje i smanjenja troškova.
Kako je naveo, to je jedan od izazova ne samo za Srbiju, već i za sve zemlje sveta, jer kod mnogih postoji otpor prema primeni dostignuća četvrte industrijske revolucije zbog straha od gubitka posla.
"Ne znači da će ljudi ostajati bez radnih mesta već da će morati da stiču nove, digitalne veštine da bi bili konkurenti i produktivni u onome što rade. Mi u tome vidimo i izazov i veliku šansu za našu privredu imajući u vidu kvalitetnu, mladu obrazovanu radnu snagu'''', kazao je Ljajić novinarima i dodao da je to put da se spreči odliv mozgova.
Ministar je kazao da podaci o izvozu IT usluga govore o velikom potencijalu tog sektora da u budućnosti ima značajniju ulogu kada se govori o smanjenju spoljnotrgovinskog deficit i otvaranju novih radnih mesta.
Ljajić je ukazao na procene Evropske komisije da će 2020. godine u Evropi nedostajati 8.000 IT stručnjaka, a da će uvođenje 5G tehnologije doneti dva miliona novih radnih mesta u Evropi.
Ministar je na konferenciji podsetio da srpska kompanija Telekom u partnerstvu sa kineskim kompanijama Huavej realizuje projekat vredan 150 miliona evra koji se odnosi na razvoj optičkih mreža.
(Telegraf Biznis/Tanjug)