Novčić koji je najkritikovanija valuta raste, a sada se desila svađa na domaćem tlu koja ga briše

Ripple je verovatno najviše kritikovano digitalno sredstvo, jer je cela ideja oko bitkoina bila upravo da kritovalute ne treba regulisati

Foto: Pixabay

Kripto firma Ripple, vredna 10 milijardi dolara, razmišlja o preseljenju u London zbog američkih propisa. Direktor kompanije koja stoji i iza istoimene kriptovalute Brad Garlinghouse rekao je da Uprava za finansije Ujedinjenog Kraljevstva ne smatra Ripple (XPR) još bezbednom digitalnom valutom, ali da ide ka tome. 

To je ključni izvor svađe na njegovom domaćem tržištu, gde je firma upletena u pravnu bitku oko XPR-a.

Švajcarska, Singapur, Japan i Ujedinjeni Arapski Emirati takođe se razmatraju kao mesto potencijalnog preseljenja kompanije Ripple u inostranstvo.

Izvršni direktor kompanije sa sedištem u San Francisku, koji kaže da je London posetio samo prošlog meseca, rekao je da nadzor na tržištu Britanije, ne smatra njihovu valutu vrednosnim papirom, i drugi su dali slična uveravanja, dodao je on, ali su spremni da o tome vode pregovore.

- SAD nisu sinhronizovane sa drugim tržištima G20 i sa njihovim propisima - kaže dalje on.

Kirs Larsen koji je suosnivač kompanije tako je prvi puta sada izrazio želju da kompanija preseli svoje globalno sedište van SAD.

Ripple je ušao u pravnu bitku sa nekim investitorima kripto valuta koji ga optužuju za prodaju neregistrovanih hartija od vrednosti i špekulacije.

U međuvremenu, zvaničnici američke Komisije za hartije od vrednosti rekli su da kripto valute poput bitkoina i ethereuma nisu hartije od vrednosti koje bi trebalo regulisati na isti način kao akcije i obveznice. Status za ripple je stavljen kao "nizvestan".

Oznaka „sigurno“ je bitna jer bi mogla da uvede valutu pod stroga nova pravila - a to bi moglo snažno da utiče na Ripple. Iako tvrdi da je nezavistan, Ripple poseduje 55 milijardi od ukupno 100 milijardi postojećih tokena. Kompanija čak zarađuje od prodaje nekih svojih poseda svakog tromesečja.

Ripple je posljednji put procijenjen na 10 milijardi dolara. Osnovana 2012. godine, kompanija se proslavila krajem 2017. i početkom 2018. godine, kada je vrednost novčića naglo porasla za 3 dolara. Cena tokena danas iznosi oko 26 centi. Međutim, porastao je za preko 34% od početka godine.

Video: U toku je 4. industrijska revolucija! Evo šta to znači

(Telegraf Biznis)