Nije san, oni zaista ovako žive: Prilagođavaju posao sebi, kući mogu tri sata ranije

Svakog jutra reke ljudi putuju u svetske gradove na posao i na kraju dana vraćaju se kući, šansa da se stvari rade drugačije je za mnoge nedostižan san

U Finskoj to je stvarnost. Ona je godinama na čelu fleksibilnog rada. Od sredine devedesetih Zakon o radnom vremenu omogućava Fincima da prilagode svoj radni dan započinjući ili završavajući tri sata ranije ili kasnije.

Fleksibilnost je od tada postala deo kulture. Prema globalnom istraživanju iz 2011. godine, devet od 10 finskih kompanija nudi svojim radnicima mogućnost fleksibilnog radnog vremena.

Sada ideja ide korak dalje. Novo zakonodavstvo, koje će stupiti na snagu početkom 2020. godine, učiniće prosečnu radnu sedmicu od 40 sati još fleksibilnijom.

Foto: pixabay.com

Zaposleni će moći barem o polovini svog rada odlučiti kada i gde će raditi. Osim što mogu da prilagode svoj posao obavezama prema deci ili treningu, većina radnika koji rade puno radno vreme moći će da nagomilaju slobodne dane i da ih iskoriste za produženi odmor.

Dnevni izleti u grad mogli bi da postanu nepotrebni, jer nova pravila omogućavaju rad na daljinu.

Rad na daljinu ima brojne prednosti, čak i ako predstavlja neke izazove za koordinaciju.

Omogućuje kompanijama da privuku talentovane zaposlene koji žive u udaljenijim područjima. A studije pokazuju da omogućavanje ljudima da uklope poslovne obaveze s privatnim povećava produktivnost.

VIDEO: Zbog krađe struje na Kosovu evropski radnici kasne na posao

(Telegraf Biznis / Bankar.me)