Ako krenete s kešom u Australiju, možete ostati gladni: Zemlja je gotovo cela kešles
Gotovo 95 odsto stvari koje želite da kupite morate da platite karticom
Australija je poznata kao zemlja koja ide ispred drugih u uvođenju inovacija. Između ostalog, bila je prva koja je naterala Fejsbuk i Gugl da plate za vesti. Ulažu i guraju ekonomoju kroz investicije u zelenu energiju, a imaju stroga pravila kada je reč o zaštiti svojih autentičnih proizvoda.
Dodatno, može se reći da je ova zemlja potpuno kešles. Gotovo 95 odsto stvari koje želite da kupite morate da platite karticom. Mi smo se u to uverili tokom Australijan opena i korišćenja štanda za hranu - jednostavno, ukoliko nemate karticu, već samo keš, možete ostati gladni i žedni.
Neumoljivi su po pitanju eventualnog menjanja tog pravila. Zanimljivo je da i njihovi građani podržavaju ovu politiku, tako da većina Australijanaca svakodnevno i koristi kartice. Gotovina je gotovo iščezla.
Inače, inflacija u Australiji je porasla na novi 32-godišnji maksimum od 7,8% u poslednjem kvartalu fiskalne 2022, rastući tako najvećim tempom još od marta 1990. godine.
Godišnja cifra rasta potrošačkih cena podržana je višim cenama hrane, gorivom i novogradnjom, prema australijskom Birou za statistiku.
Podsećamo vas i da je novinar Telegrafa nedavno "zavirio" u prodavnice u Melburnu, gde se trenutno održava Australijan Open, a evo kakve cene je zatekao. Jedan australijski dolar, inače, vredi 76 dinara.
(Izveštač iz Melburna, Miloš Bećagović)