• 0

Vreme čitanja: oko 2 min.

Beč je opet lider u inovacijama: Šta je kulturni token i kako pomaže očuvanju planete?

Vreme čitanja: oko 2 min.

Uštedom od 20 kilograma CO2 ekološkim ponašanjem, učesnici dobijaju kulturni token u obliku QR koda koji se može iskoristiti kao ulaznica u jednoj od kulturnih institucija koje učestvuju u projektu

  • 0
beč, muzej Foto: Johannes Zinner_Wiener Linien

Grad Beč pokreće drugu fazu digitalnog istraživačkog projekta sa kulturnim tokenom, koji podstiče ekološko ponašanje u svakodnevnom životu i nagrađuje besplatnim kulturnim događajem.

Time se Beč predstavlja kao pametan grad koji povezuje lepo sa korisnim – tradiciju sa inovacijama, zaštitu klime sa stilom života, pionirski duh sa održivošću.

Svi zainteresovani građani Beča mogu se direktno prijaviti za učešće u programu kulturni token na ovoj stranici.

Prva faza testiranja bila je prekinuta zbog pandemije COVID-19. Međutim, već od jeseni 2023. godine Grad Beč ponovo pokreće pilot- i istraživačku fazu, i tako ulazi u drugi krug jedinstvenog svetskog digitalnog projekta koji se oslanja na primenu Motion Tracking-a i blokčejn tehnologije.

Zatvorena test grupa u ovoj fazi obuhvata 2.000 učesnika koji do februara 2024. mogu da sakupljaju i iskoriste kulturne tokene.

Kako se prikupljaju kulturni tokeni?

Aplikacija kulturni token beleži pređene udaljenosti i brzine putem Motion Tracking-a. Inače, razlikuje različite oblike mobilnosti: učesnici koji ostave automobil i pešače, koriste bicikl ili javni prevoz, prikupljaju bonus poene na putu do kulturnog tokena.

Uštedom od 20 kilograma CO2 ekološkim ponašanjem, učesnici dobijaju kulturni token u obliku QR koda koji se može iskoristiti kao ulaznica u jednoj od kulturnih institucija koje učestvuju u projektu.

A kakve podsticaje bi trebalo osmisliti da bi ljudi ekološko ponašanje integrisali u svoj svakodnevni život: zanimljiva aplikacija, jaka zajednica ili kultura kao nagrada?

U pilot fazi se istražuju ova pitanja, kako bi se u budućnosti Bečlijama ponudila odgovarajuća opcija.

Kako funkcioniše projekat?

Svi učesnici se tajno dele u dve grupe: kontrolnu grupu i grupu koja sakuplja.

Grupa koja sakuplja odmah može početi sa prikupljanjem ekoloških kilometara i pratiti svoj lični CO2 bilans. Kontrolna grupa nema uvid u svoj CO2 bilans i nagrađuje se samo na kraju, nakon što postigne cilj.

Dodatno, neki učesnici prate infromativni bilten. Na osnovu ponašanja test grupa mogu se izvući važni zaključci o tome koje nagrade su potrebne da bi se i ubuduće podsticalo ekološko ponašanje.

Austrijski tehnološki institut (AIT) odgovoran je za obradu prikupljenih podataka.

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>