Zašto nam je na snazi sporazum koji odvlači medicinske radnike u Nemačku?

Ukidanje sporazuma uticalo bi na odnose dve zemlje

Foto: Shutterstock

Ministar za rad Zoran Ðorđević izjavio je da Srbija želi da zadrži svoje građane u zemlji i da to što Nacionalna služba za zapošljavanje (NSZ) objavljuje konkurs za zapošljavanje naših medicinskih radnika u Nemačkoj ne znači da vlada podržava njihov odlazak, već je reč o tome da su Srbija i Nemačka potpisale sporazum 2013. koji se mora poštovati.

Ðorđević je objasnio da je dolaskom na čelo tog Ministarstva njegova želja bila da ukine sporazum između NSZ i Nemačke agencije za zapošljavanje koji omogućava da se godišnje između 100 i 120 naših medicinskih radnika zaposli u nemačkim zdravstvenim ustanovama, ali s obzirom da je reč o sporazumu koji je potpisan na najvišem nivou i da bi njegovo ukidanje uticalo na odnose dve zemlje, sporazum je ostao na snazi.

- To je nešto što sam morao da progutam... Zahvalan sam predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću što je pokrenuo pitanje ekonomskih migracija i što smo dobili odobrenje Vlade Srbije da formiramo Koordinaciono telo za sprečavanje odlaska radne snage i da radimo sve protiv ovog sporazuma - rekao je Ðorđević odgovarajući na pitanja novinara u Beogradu.

Prema njegovim rečima, očekuje da će strategija tog koordinacionog tela biti gotova krajem januara i da će ubrzo nakon toga biti predložena vladi na usvajanje.

Zahavlio je i ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru što su u prethodne dve godine svi mladi koji su završili fakultete ili srednje medicinske škole dobili posao.

- Dok sam ja na ovom mestu, takvih sporazuma sigurno više neće biti. Ja verujem da imam podršku predsednika Vučića u tome. Mi moramo da radimo da ljude zadržavamo, a ne da potpisujemo sporazume koji njima olakšavaju odlazak - podvukao je Ðorđević.

Direktor NSZ Zoran Martinović ukazao je da je taj sporazum sa Nemačkom agencijom za zapošljavanje, koji definiše organizovan vid upućivanja radnika iz Srbije u Nemačku, zaključen 2013. godine i da je reč o 100 i 120 ljudi godišnje.

Kaže da taj broj koji odlazi organizovano ne bi trebalo da nas zabrinjava, već bi trebalo da nas zabrinjava onaj broj koji odlazi neorganizovano i za koji podaci ne postoje.

- Mi godišnje preko tog sporazuma direktno zapošljavamo između 100 i 120 lica. Ti zaposleni nemaju nikakvih problema i imaju ista prava koja su garantovana i nemačkim državljanima - rekao je Martinović.

Kaže da država migracije ne može u potpunosti da sprečiti, ali ih može kontrolisati, a sporazuma sa Nemačkom je, tvrdi, upravo jedan vid kontrole.

(Telegraf Biznis/Tanjug)