5 profesija su na prvoj liniji fronta u ratu s koronom, a da li im svojim ponašanjem olakšavamo?

Zdravstveni radnici, negovatelji, vatrogasci, nastavnici i prodavci su najugroženiji u ovoj situaciji

Pixabay.com

Kako bi se izračunao nivo rizika kojem su izložena određena zanimanja, a kada govorimo o korona virusu, korišćena je metoda O*NET.

Ona koristi razne parametre kako bi došla do rezultata, počev od toga za koje poslove je neophodna česta upotreba telefona, pa do toga ko se najviše savija i opterećuje telo, kao na primer - kućne pomoćnice.

Kako se virus širio, mnogi biznisi su privremeno "zaključali bravu", radnje, kafići i restorani uglavnom ne rade, ili rade delimično. I dok su neke kompanije koliko toliko spremno dočekale situaciju, u smislu rada od kuće ili plaćanja radnika koji treba da budu u samoizolaciji ako im posao to dozvoljava, i dalje ostaju profesije koje nemaju taj "luksuz".

U Americi, na primer, regulatorno telo je donelo odluku da svim radnicima, zaraženim korona virusom, bude plaćeno bolovanje, ali se ovo odnosi samo na kolektive gde ima manje od 500 ljudi, što znači da milioni građana nisu zaštićeni.

Neki radnici bi, posebno oni slabo plaćeni, mogli dobiti otkaz ako se ne pojave na poslu ili se uvede mera da ne smeju. Jedna mala ketering firma iz Sijetla je recimo bila primorana da raspusti radnike, zbog otkazivanja porudžbina od strane velikih tehnoloških kompanija.

Iako je rad od kuće za mnoge prihvatljiva opcija, neka zanimanja jednostavno ne mogu da funkcionišu po tom principu, a na prvoj liniji fronta su zdravstveni radnici, koji su izloženi najvećem riziku kada je reč o korona virusu. Zvaničnici apeluju da se ovim ljudima ukaže posebno poštovanje u ovako teškim trenucima.

Oni ne samo da ne mogu da rade od kuće, već su u svakodnevnom fizičkom kontaktu s obolelima od korone, ali i ostalim pacijentima. Trenutna situacija za njih nije izazov samo s profesionalne strane, već moraju ostati pribrani i kao pojedinci, ali i zarad svojih porodica. Mnogi od njih su već u karantinu, jer su intenzivno bili izloženi virusu.

Foto: Shutterstock

Negovatelji, koji rade sa starijim ljudima i pacijentima, takođe su vrlo osetljivi. U jednoj zdravstvenoj ustanovi u Vašingtonu, gde je prijavljeno 25 smrtnih ishoda uzrokovanih korona virusom, najmanje 70 radnika je osetilo znakove razboljevanja.

Ugroženi su i vatrogasci, zaposleni u hitnoj pomoći, nastavnici (mada su škole u većem delu sveta zatvorene), kao i prodavci, kasiri, radnici iz objekata "brze hrane".

Prema podacima, mnoge kompanije poput Ubera, Volmarta i Starbaksa prijavile su da u njihovim kolektivima ima bolesnih radnika, koji su svakodnevno u kontaktu s ljudima i novcem.

Ono što vlade i poslodavci mogu da urade, jeste da im barem obezbede adekvatne uslove za rad: zaštitne maske i rukavice, dezinfekciona sredstva, skraćeno ili izmenjeno radno vreme.

Osim toga, preporuka građanima je ograničeno kretanje, izbegavanje mesta gde je veliki protok ljudi ili para (ako to nije neophodno), uvažavanje restriktivnih mera, držanje odstojanja i vlastita zaštita kako drugi ne bi bili ugroženi.

Oni koji ne pokazuju simptome korona virusa, ne treba da sada odlaze u domove zdravlja, već da prednost daju ugroženijim pacijentima. Izbegavajte restorane i kafiće na neko vreme, jer kafu i hranu možete spremiti i kod kuće.

Video: Štrajk u italijanskoj ispostavi Amazona: Ljuti jer ih kompanija ne štiti od korone

(Telegraf Biznis)