Srbi počeli da odustaju od najbrže zarade: Skupo im da prave brvnare na planinama
Cena građevinskog materijala u proseku se uvećala za preko 30 odsto
Kada je krenula pomama za smeštajem van gradovima pre dve godine, mnogim građanima Srbije, pa i onima kojima to nije primarno zanimanje, to je postao put do najbrže zarade. Cvetala je gradnja kućica i bungalova.
Trenutno, zbog rasta cena građevinskog materijala, a i nešto manjeg interesovanja, mnogi odustaju od takve ideje. To potvrđuje i sagovornik Telegraf Biznisa.
- Ne isplati mi se. Prethodnih meseci radio sam kućice po narudžbini. Najviše oko sela na padinama Zlatara koja su postala popularna. Međutim, korone je manje, čini mi se i dolazaka turista u takav smeštaj, a meni se ne vraća više ništa. Enormno je skočila cena građe, skupi su i propratni materijali, tako da ih ja više ne pravim - kaže za naš portal Sredoje M.
Njegova cena po kućici je bila 11.000 evra, ali bez kopanja temelja i stolarije. Ostale su u proseku tu negde. Pravio je i one od 6.000 evra, ali kaže da se to isplati samo vlasnicima, ne i izvođačima radova.
Cena građevinskog materijala u proseku se uvećala za preko 30 odsto. Kako je rekao za naš portal Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije, očekuje se i nastavak rasta na globalnom nivou.
Kao što smo pisali, OSB ploče, materijal koji se ugrađuje ispod krovova, jedan je od onih koji je najviše poskupeo, čak i tri puta više u odnosu na period od pre godinu dana.
Građa je sa 80 evra od pre nekoliko meseci sada došla na 400. Gvožđe je poskupelo za 70 do 100 posto, aluminijum je 100 posto otišao, cement poskupljuje za 25 odsto.
Za gradnju je potreban i bakar, armatura, čelik, sve je to "skočilo".
Teši činjenica da je sada pravo vreme da se trend iznajmljivanja vrati: dolaze jesen i zima, traži se topao i komforan smeštaj na "ušuškanim" lokacijama, a u fokusu su etno kuće, kakvih u Srbiji ima pregršt.
Tradicionalno popularna mesta su Zlatibor, Tara, zatim Vojvodina, okolina Novog Sada, Fruška Gora, mada ih ima i na jugu naše zemlje. Međutim, ostaje pitanje da li će vlasnici tih nekretnina da cenu gradnju preliju i na cenu zakupa:
- Nema smisla da se ostane pri prošlogodišnjim cenama, poskupela je i hrana i oprema. U odnosu na pre dve godine, cena kvadrata u izgradnji je skočila. Brvnare su u našem kraju jako popularne, ali verujem da će mnogi to znati da naplate - kaže naš sagovornik.
(Telegraf Biznis/V.B.)