Zašto su nam avio-karte skuplje čak 30 odsto i šta nas tek čeka? Evropa "diktira"
Iz Evropskog udruženja aerodroma, ACI, upozoravaju na nekoliko faktora koji su doprinelu rastu cena
Još krajem 2022. pisali smo o tome da avio-karte poskupljuju, ali da putnici ne mare mnogo za to, jer su napokon dočekali da - posle silnih blokada i karantina - slobodno obilaze svet.
Sada je jasno da se trend poskupljenja intenzivno nastavlja, dakle, hrana nije jedina na "udaru".
Svi koji žele da ove godine koriste avion, kao prevozno sredstvo do željenih destinacija, trebalo bi da se pripreme na manjak novca u novčaniku, jer kako navode iz Evropskog udruženja aerodroma, ACI, avionske karte su u sezoni skuplje čak 30 odsto.
Taj rast je evidentiran u poređenju sa lanjskim periodom.
ACI Europe, međutim, poziva regulatore da pomno ispitaju taj porast cena i da provere da li je bilo zloupotrebe prilikom njihovog formiranja.
Jedno od obrazloženja koje nam stiže iz Evrope, okosnice avio-industrije, jeste da su poskupljenja avio-karata usledila zbog prevelike potražnje nakon pandemije i zbog nedostatka aviona.
Ali, podsećamo da na cene nesumnjivo utiče i manjak osoblja, kabinskog, kao i onog zaposlenog na aerodromima, kao i nalet štrajkova širom kontinenta. Radnici, naime, traže bolje uslove i veće plate, dok oluje u SAD ometaju poletanje silnih letelica.
Drugim rečima, kolaps u avio-industriji sada diktira neka nova pravila koja nije uvek jednostavno ispratiti.
Stav ACI udruženja je da oni ne traže ograničenje cena, ali smatraju da je legitimno postaviti pitanje zbog čega su mnogi aerodromi imali ograničenje taksi za sletanje, dok su avio-prevoznici slobodno naplaćivali koliko žele.
Prema aktuelnim informacijama, dva velika avio-prevoznika - Rajaner i Viz er, prekidaju neke letove iz Podgorice, upravo zbog visokih aerodromskih nameta.
(Telegraf Biznis)