Rusija prelomila: Nema produžetka Sporazuma o žitu
Prvi put je potpisan 22. jula prošle godine
"Dogovor o žitu je zaustavljen. Čim ruski deo bude završen, ruska strana će se odmah vratiti sprovođenju ovog posla“, naglasio je pres-sekretar šefa ruske države.
Produžetak sporazuma o žitu, koji je trebalo danas da se desi, bio je neizvestan jer je Rusija tražila ispunjenje uslova koji se tiču ponovnog povezivanja na SWIFT.
Sporazum o žitu koji omogućava bezbedan izvoz žitarica i đubriva u Crnom moru prvi put je potpisan 22. jula prošle godine.
Prethodno je ruski predsednik Vladimir Putin, u razgovoru sa južnoafričkim kolegom Sirilom Ramafozom, rekao da nisu ispunjene obaveze da se otklone prepreke izvozu ruske hrane i đubriva.
Putin je tokom razgovora naglasio da glavni cilj sporazuma, odnosno snabdevanje žitom zemalja u nevolji, uključujući i afrički kontinent, nije realizovan. Početkom juna EU je do 15. septembra produžila ograničenja na uvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda u niz zemalja Unije.
Saopšteno je da je prema odluci, slobodan promet proizvoda dozvoljen jedino u zemljama članicama EU, sa izuzetkom Bugarske, Mađarske, Poljske, Rumunije i Slovačke.
Reč je o semenu pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta.
Krajem marta, premijeri jednog broja zemalja EU obratili su se šefici Evropske komisije, Ursuli fon der Lajen, sa zahtevom da intervenišu u krizi izazvanoj prilivom žita iz Ukrajine.
Crnomorska inicijativa koju su potpisali predstavnici Rusije, Turske, Ukrajine i UN, podrazumeva izvoz ukrajinskog žita i hrane, kao i đubriva preko Crnog mora iz tri luke, uključujući Odesu.
Koordinaciju saobraćaja plovila vodi Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu. Putin je istakao da Zapad najveći deo ukrajinskog žita izvozi u sopstvene države, a ne u siromašne afričke zemlje.
Inicijativa za žito je sastavni deo paketskog sporazuma.
Drugi deo, memorandum Rusija-UN, osmišljen na tri godine, predviđa deblokadu ruskog izvoza hrane i đubriva, a među glavnim zadacima su bili ponovno povezivanje Ruske poljoprivredne banke na SWIFT, obnavljanje isporuka poljoprivredne mehanizacije, rezervnih delova i servisa, obnavljanje rada amonijačnog cevovoda "Toljati – Odesa" i niz drugih mera.
Kako se navodi, ovaj deo paketskog sporazuma još nije sproveden.
(Telegraf Biznis)