"Rodna ravnopravnost je ključna tema za dalji napredak srpskog društva"
Danas su svečano dodeljene diplome učesnicama programa "Devojke u tehnologiji". U programu je učestvovalo 20 studentkinja koje su odabrane po javnom pozivu
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija i Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) svečano su dodelili diplome učesnicama programa "Devojke u tehnologiji".
Tokom prethodnih nekoliko meseci, studentkinje su sa svojim mentorima radile na dodeljenim projektima, preko kojih su imale priliku da steknu nova znanja, razviju veštine u mentorskim timovima i steknu radnu praksu u uspešnim kompanijama, u oblasti IKT-a.
- Činjenica je da talenat, posvećenost i trud uvek pronađu put do uspeha. Mlade dame, koje su danas sa nama, najlepši su primer za to, a mene posebno raduje i čini ponosnom što sve veći broj žena odlučuje da profesionalnu karijeru gradi u komunikacijama i informacionim tehnologijama - izjavila je Milana Jević Gledović, članica UO AmCham-a.
- Rodna ravnopravnost je ključna tema za dalji napredak srpskog društva, posebno na polju novih tehnologija. Manja zastupljenost devojaka i žena u tehnologiji u budućnosti bi mogla dodatno da produbi ekonomsku nejednakost između žena i muškaraca, što utiče na prosperitet čitavog društva - rekla je Tatjana Matić, državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, i dodala:
"Resorno ministarstvo kontinuirano preduzima aktivnosti kako bi unapredilo položaj devojaka i žena u IKT sektoru, ali ono što je nedostajalo je veće uključivanje industrije. Zato, posebno pozdravljam učešće kompanija i nadam se da će u budućnosti mnogi slediti njihov pozitivan primer, a studentkinjama želim uspešne karijere".
U programu je učestvovalo 20 studentkinja koje su odabrane po javnom pozivu, sa Univerziteta u Beogradu: sa ETF-a, Fizičkog fakulteta, FON-a, Mašinskog, Prirodno-matematičkog, Saobraćajnog i Tehnološko-metalurškog fakulteta; zatim, sa Fakulteta tehničkih nauka i Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu i Elektronskog fakulteta u Nišu.
Studentkinje je vodilo 14 mentora iz osam kompanija: Algotech, Ball Packaging Europe, DXC, Enetel Solutions, Roaming Networks, Telenor, Telegroup i VIP.
Ovaj jedinstveni program prakse i mentorstva Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija sprovelo je u saradnji sa AmCham-om, i to kao jednu od aktivnosti državnog programa za osnaživanje žena za period 2019-2020. godine.
Program je polaznicama pružio prva profesionalna iskustva, praktična znanja i priliku da se upoznaju sa poslovnim procesima u uspešnim kompanijama, kroz program prakse i mentorstva, učešće na radionicama za lični i profesionalni razvoj i rad na konkretnim projektnim zadacima.
(Telegraf Biznis)